Najważniejsze rodzaje fototapet, ich zalety, wady i praktyczne zastosowanie w nowoczesnym wykończeniu wnętrz

przez | 17 maja 2022
Fototapety przebojem wtargnęły do naszych mieszkań i domów, jako oryginalny, ciekawy element dekoracyjny. Ich ogromną zaletą jest bardzo duża różnorodność motywów i wzorów – w zasadzie wyłącznym ograniczeniem jest fantazja zamawiającego. Oprócz tego fototapety są łatwe do położenia, niedrogie w wykonaniu i dają oszałamiające efekty, ciężko więc być zdziwionym, że zyskują taką popularność.

Dzisiaj w sklepach jest dostępnych parę rodzajów tapet, różniących się od siebie cenami i parametrami. Najbardziej popularne są fototapety z papieru, składają się one z podkładu z papieru z zewnętrzną warstwą PCV. Papierowe fototapety są mało odporne na wilgoć, więc nie będą się nadawać specjalnie do kuchni i łazienek. Oprócz tego potrzebują gładkich ścian, ale ich niezaprzeczalnym plusem są niskie koszty zakupu.

Znacznie wytrzymalsze są podłoża wykonane z domieszką lateksu, dzięki warstwie z tego materiału tapety dużo lepiej odwzorowują barwy, a dodatkowo można je delikatnie zmywać przy pomocy wilgotnych ścierek.

Najdroższe, ale równocześnie najbardziej trwałe i odporne na działanie wilgoci są fototapety z winylu. Zapewniają one doskonałą jakość wydruku, prosto się ją kładzie na powierzchni ścian, a dzięki swym cechom nadają się do mokrych pomieszczeń, takich jak kuchnie czy łazienki.

Zerknij – stworzyliśmy wyjątkowo dla Ciebie kolejne hiperłącze do strony. Tam znajdziesz wiele przydatnych informacji na powyższy temat.

Winylowe fototapety bez większego problemu wytrzymują wielokrotne mycie, i są jednymi z najtrwalszych rodzajów fototapet dostępnych w sprzedaży. Jedną z najważniejszych cech każdej fototapety jest możliwość przygotowania jej ściśle według wytycznych klienta. Będzie tu mowa zarówno o rozmiarze, bo nie ma żadnych problemów, żeby zamówić taki, jakiego będzie się potrzebować, jak również o wzorze. Tu do dyspozycji jest całkowita dowolność – można podesłać swoje zdjęcie, jeśli tylko będzie miało ono odpowiednią jakość, to bez większego problemu można je wydrukować. Można też wybrać spośród milionów zdjęć, które oferują wszystkie lepsze firmy które się zajmują ich produkcją, na przykład w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wśród klientów fototapety mapy.