Polskie Towarzystwo Gleboznawcze sklasyfikowało grunty podług uziarnienia gleb i tworów mineralnych. W ciągu minionych pięciu lat zmieniono systematykę gleb. Jak wiadomo gleboznawcza klasyfikacja gruntów wiąże się z tym, w jakim miejscu powstała dana gleba. Od tego zależy jakość produkcyjna danego gruntu.

Podzielenie gleb na klasy bonitacyjne, jest właśnie gleboznawczą klasyfikacją gruntów, która ułatwia właściwe rozpoznanie w przeznaczeniu konkretnego obszaru czy to na użytki rolne, czy stwierdzeniu, że dany teren nie nadaje się dla rolników. Można zobaczyć, jakie gleby są w naszym państwa np. na mapach. Są stworzone mapy z klasami bonitacyjnymi gleb, na obszarze Polski. Możemy również sprawdzić, jakie są specyficzne gleby na całym świecie.
Jeżeli zaintrygowała Cię przedstawiana w niniejszym wpisie tematyka, zobacz treść (http://www.grupapartner.pl/partner-serwis-dla-przemyslu/przemysl-energetyczny.html), którą prawdopodobnie również uznasz za pożyteczną.
W książkach jest ogrom map. Jak wiadomo są one bardzo mocno zgeneralizowane. Tak, więc jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką klasę konkretnej wpisuje się gleba na danym terenie musimy udać się do Starostwa albo Urzędu Miasta, by tam dostać wiadomości dotyczące tego jak sklasyfikowano konkretną działkę. Sklasyfikowanie gruntów wiąże się z tym jak ludzie chcieliby wykorzystać dany teren. Bywa, że część działek nie ma opisu i dopiero na życzenie petenta są robione badania. Za wszystko jak łatwo się domyślić musi zapłacić osoba zainteresowana. Bez uzupełnionych papierów nie możemy nic robić na konkretnym obszarze. Autor: