Pomyłki przy wykończeniu łazienki – które najczęściej popełniamy?

przez | 23 kwietnia 2022
W małym czy w dużym mieszkaniu, wykończenie łazienki może stanowić problem. Wybór asortymentu dostępny na dzisiejszym rynku jest tak duży, że łatwo zagracić zbędnymi sprzętami nawet sporą. Jakich błędów w aranżacji lepiej unikać, aby z łazienki korzystać swobodnie i z przyjemnością?

umywalka

Źródło: pixabay.com
Szafka z umywalką to świetny sposób na zaaranżowanie miejsca pod umywalką, a tym samym zdobycie przestrzeni na detergenty czy inne rzeczy niezbędne w domu, które mogą być ukryte i nie szpecić wnętrza. Zestawy mebli łazienkowych muszą być dopasowane do wybranych kafelek i harmonijnie z nimi współgrać. Jeżeli płytki są w zdecydowanym kolorze lub wzorzyste, warto postawić na stonowaną kolorystykę, aby wnętrze nie było krzykliwe – odkryj więcej tutaj. W niedużych metrażach, najlepiej sprawdzają się kolory ziemiste i błyszczące płytki, odbijające światło. Tym sposobem osiągniemy optyczne „powiększenie” łazienki. Natomiast kolory ciepłe, matowe faktury, mogą spowodować, że pomieszczenie jeszcze się zmniejszy.

łazienka

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmieszczenie rzeczy w łazience jest bardzo ważne. W przypadku różnego typu sprzętów, warto brać pod uwagę, że mogą one ulec awarii i wymagać naprawy. Gdy nie uwzględnimy tego na etapie projektu, może się potem okazać, że żeby dostać się do zepsutej części pralki, rozbudowy będzie wymagała na przykład szafka z umywalką. Zestawy mebli łazienkowych powinny zawierać odpowiadającą potrzebom domowników ilość szafek i półek na kosmetyki, tekstylia (zobacz także Pościel 200×220) oraz urządzenia przechowywane w łazience. Podłoga w łazience powinna być antypoślizgowa, gdyż nawet najpiękniejsze kafelki o dużej śliskości nie wynagrodzą nam stłuczeń i kontuzji, które poniesiemy, jeśli staniemy na ich mokrej powierzchni. Szafki i półki powinny gwarantować swobodne sięganie po przedmioty i otwieranie, oferując miejsce do poruszania się. W innym przypadku mogą także będą w znacznym stopniu ograniczać wygodę. Montaż luster dzielonych, oświetlanych z góry sprawia, iż człowiek nie może się swobodnie przeglądać, a obraz nie będzie wystarczająco ostry. Dlatego w łazienkach lepiej sprawdzą się jednolite tafle lustrzane, oświetlane z dwóch stron, które pozwalają swobodnie się przejrzeć, wykonać make-up lub uczesać. Nieodpowiednie światło w łazience może sprawiać, że wykonywany przy nich make-up będzie zbyt wyrazisty, ponieważ nieodpowiednie oświetlenie może przekłamywać przeczyste natężenie koloru nałożonego pudru lub cieni do powiek. Barwa światła przy lustrze musi być zbliżona do naturalnego odcienia.