Jak dobrać odpowiednio oświetlenie w pokoju dziecięcym, tak aby dobrze się nadawało do pracy i wypoczynku.

przez | 12 lipca 2022
Dobre wyposażenie dziecięcego pokoju jest niezwykle istotne dla zdrowia jego mieszkańców. Po pierwsze będzie to dotyczyło łóżka, które powinno być odpowiednio twarde ze względu na plecy, a także biurka. Biurko jest o tyle ważne, że dziecko spędza czasami przy nim długie godziny, i jeżeli nie zostaną zapewnione odpowiednie warunki do pracy, zakończyć się to może krzywymi plecami albo kłopotami ze wzrokiem. Żeby wyeliminować pierwsze zagrożenie wystarczy zakupić odpowiednie krzesło obrotowe, regulowane na wysokość i pilnować żeby na nim prosto siedziało.

Lampa

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast chodzi o drugą sprawę, to trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie dla dzieci w pomieszczeniu, to znaczy i na samym biurku, i ogólnie w pokoju. Tutaj wielu rodziców robi duży błąd, ograniczając się tylko do światła głównego. Montują oni różne kinkiety dla dzieci albo klasyczne lampki i im się wydaje, że sprawa jest załatwiona.

A jednak wcale tak nie jest, bo uczeń do prawidłowej pracy potrzebował jeszcze będzie lampki na biurku. Niewielka lampa w miejscu, w którym się pracuje to niezwykle istotny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Górne światło, nawet jeśli byłoby odpowiednio silne, może nie wystarczyć do tego, aby w odpowiednich warunkach zajmować się lekcjami lub czytać książkę.

Po prostu dziecko siedząc przeważnie będzie zasłaniać swoją sylwetką światło padające z górnej lampy, a nawet jeśli tak nie będzie, to ma ono niewłaściwy kąt padania.

Czy omawiana notka przekonała Cię do wyszukania pokrewnych? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz oprócz tego poznaj również wypowiedzi na nasz temat (https://mata-ochronna.pl/pl/p/Mata-ochronna-na-biurko-czarna-60×100/143)!

Lampa biurkowa powinna być ustawiona w taki sposób, żeby podczas pisania dziecko nie przysłaniało sobie miejsca, w jakim będzie pisało. Przy praworęcznych osobach trzeba ją postawić właśnie ze strony prawej, i skierować strumień światła w lewo.

Typowe biurkowe lampki nie muszą mieć zbyt mocnych żarówek, całkowicie 40 wat powinno wystarczyć do tego, aby dobrze oświetlić miejsce pracowania. Bardzo popularne są w ostatnim czasie żarówki LED, cechujące się nie tylko ładnym światłem, ale także znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, przez co są zwyczajnie dużo bardziej oszczędne.