Kilka wskazówek dla osób, które szukają mieszkania – zakupić lokal z rynku wtórnego czy świeżo wybudowany od dewelopera

przez | 2 lipca 2022
Wiele osób poszukując lokum dla siebie nie wie, czy zdecydować się na używane, na jednym ze starszych osiedli, czy jednak znaleźć zupełnie nowe, wprost od dewelopera. Obie te opcje mają swoje wady i zalety, i należy wszystko dobrze wcześniej przemyśleć, zanim ostatecznie się wybierze. Kupując mieszkanie używane w pewnym sensie się skazuje na to, co ktoś w nim wcześniej wykonał.

Można oczywiście znaleźć mieszkanie (mieszkania na sprzedaż gdańsk) do remontu i urządzić go tak jak się chce, jednak większość oferowanych lokali jest w na tyle dobrej jakości, że remont nie będzie się opłacał. Do plusów mieszkań używanych można zaliczyć mniejsze ceny, ale również fakt, że wie się bardzo dobrze, jaka jest wokół infrastruktura. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotny element, szczególnie jeżeli się ma dzieci. Wożenie pięciolatka na sąsiednie osiedle do lekarza czy przedszkola z pewnością nie będzie ani wygodne, ani tanie. I szukając lokalu na jednym ze starszych osiedli można to wszystko dokładnie posprawdzać.

Poradnik dla osób szukających mieszkania – nabyć lokal z rynku wtórnego czy świeżo wybudowany prosto od deweloperaWiele osób będzie jednak wolało kupić mieszkanie świeżo co wybudowane, jakie da się po swojemu umeblować i wykończyć. Rzecz jasna zakup taki również będzie miał sporo zalet, choć należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, żeby nie było później kłopotów z transakcją.

Po pierwsze nowe mieszkania Praga (tu zobaczysz) będą trochę droższe od używanych, oprócz tego dostaje się je bez wyposażenia i trzeba jeszcze zaplanować pewną sumę na wykończenie. Koniecznie przed kupnem należy bardzo dobrze zapoznać się przedwstępną, w której określa się obowiązki i prawa obu stron.

Niekiedy deweloperzy naciągają to w swoją stronę, można wówczas spróbować wywalczyć zmianę niekorzystnych zapisów. Warto także mieć na uwadze to, że nowe mieszkania na grochowie oddawane są niekiedy w miejscach, w których nie ma jeszcze wielu potrzebnych do normalnego życia obiektów i instytucji, warto dowiedzieć się, w jaki sposób planowany jest ich rozwój.