Łaźnia we własnym domu – sprawdź, jak to zrobić

przez | 9 lipca 2021
Sauny są dzisiaj coraz bardziej cenione. Ludzie z większą częstotliwością korzystają z atutów, które gwarantują, chodząc do gabinetów bądź wszelkiego rodzaju centrów zdrowia. Wzmaga się także zainteresowanie projektowaniem łaźni w swoim domu.

zobacz stronę

Autor: Artur Potosi
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli i ty masz na uwadze taki pomysł, powinieneś pamiętać o kilku regułach, które są istotne, gdy masz w planie projektowanie sauny. Przede wszystkim pomieszczenie musi posiadać odpowiednią wentylację, która będzie w stanie odprowadzać gromadzącą się parę wodną. Może to być nawet okno, gdy przypuszczamy, że nasz kanał wentylacyjny nie jest zadowalający. Po drugie blisko sauny, a najlepiej koło niej, powinien znajdować się prysznic (kabiny prysznicowe Radaway) albo wanna, gdyż po korzystaniu z sauny musimy od razu ochłodzić swoje ciało. Możemy to zrobić przez zanurzenie się w wannie albo skorzystanie z prysznica, toteż naprawdę nie obejdzie się bez bieżącej wody.

Jeśli zdecydujemy się na prysznic, dobrze jest pomyśleć nad deszczownicą, dającą zdecydowanie większy komfort kąpieli. Trzecią ważną regułą jest wybór odpowiedniego drewna. Musi być wytrzymałe na wilgoć, w przeciwnym wypadku nasza sauna długo nie wytrzyma, przez co wydamy gotówkę na marne. Jakie drzewa można użyć? To np. świerk skandynawski, jaki świetnie nadaje się do niniejszych zastosowań. Nie można też zapomnieć o oświetleniu, zwłaszcza takim, które tworzy miły, nastrojowy klimat. Najlepsze jest oświetlenie zainstalowane pod ławkami do siedzenia. Jeżeli nie chcesz sam projektować łaźni, można zamówić sauny na wymiar (www).

Sauna parowa

Autor: Hotel Arthur
Źródło: http://www.flickr.com
Są dopasowane do konkretnego wnętrza (zobacz Projektowanie wnętrz aplusdesign) oraz klienci mogą indywidualnie określić, który typ drewna ma być zastosowany lub w jaki sposób mają być poustawiane ławy. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zaznajomić się z przykładowymi realizacjami, by wiedzieć, spośród jakich możliwości można wybrać. Ludzie z coraz większą chęcią poddają się dobroczynnemu działaniu sauny, ceniąc korzyści, jakie przynosi dla zdrowia. Naprzemienne zimne oraz ciepłe bodźce umożliwiają między innymi usunąć toksyny z organizmu, dotlenić skórę, dogodnie wpłynąć na układ krążenia oraz na cały organizm. Muszą z niej zrezygnować jedynie osoby cierpiące na trądzik różowaty, mające przewlekłe przypadłości, takie jak padaczka albo kłopoty z wątrobą lub nerkami. Inni chętni mogą bez trudności chodzić na saunę, z każdym dniem ciesząc się coraz lepszym zdrowiem.