Sposób na dobrą kawę

przez | 19 sierpnia 2022
Kawa – napój jaki popijamy na ogół każdego ranka, po śniadaniu. Część z nas pije kawusię aby się obudzić, inni piją kawusię raczej dla rozkoszy podniebienia. Ja przynależę do tych ostatnich. Uwielbiam celebrację związaną z przygotowaniem smacznej kawy, nie starczą tutaj filiżanki do kawy, ponieważ – mimo pozorów – nie jest to tak całkiem prosta rzecz.

Kawa

Autor: Segafredo
Źródło: Segafredo
Dobra kawusia – podobnie jak wino – ma w sobie kilka setek substancji aromatycznych, każdy rodzaj kawusi subtelnie odróżnia się od siebie nutą zapachową. I w tutaj mamy pierwszą trudność. Nabywać kawę w sklepie specjalistycznym czy w pobliskim hipermarkecie?

Odpowiedź nie jest prosta, bowiem kawa wyprzedawana w markecie często jest odpowiedniej jakości i jest smaczna, jednak kawa zakupiona w specjalistycznym sklepie może nam oferować wrażenia na jakie nie możemy liczyć zakupując paczkowaną kawusię. Z jakiej przyczyny? W takowym sklepie specjalistycznym mamy o wiele większy wybór, to my przesądzamy o tym jak silnie palone ziarna nabędziemy i – co kluczowe – przed kupnem zdołamy produkt powąchać, co pomoże nam oszacować, czy napar będzie nam smakować.

Zajmujący materiał? Jeśli tak sądzisz, to kliknij tu, w serwisie ekologiczne pojemniki jednorazowe, który w tamtym miejscu się znajduje, też jest coś interesującego.

Oczywiście surowiec jest ogromnie istotny, jednak równie ważne będzie to, jaką metodą będziemy kawę przyrządzać, czy jest to modna za czasów naszych rodziców zalewajka, czy może będzie to kawa z ekspresu ciśnieniowego. Do obu tych typów kawy potrzeba trochę inaczej zmielonego ziarna. Najlepsza kawunia to taka z ciśnieniowego ekspresu, ale nie wszystkich nas stać na nabycie podobnego sprzętu (bądź po prostu nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca na kuchennym blacie). Jest wyjście – włoska kawiarka, urządzenie składające się z pojemniczka na wodę i kawę i dzbaneczka z siteczkiem przez które płynie kawa – włoska kawiarka.

Kawiarka

Autor: Don LaVange
Źródło: http://www.flickr.com
Włoska kawiarka jest najlepszym wyborem jeżeli chcemy długo radować się zakupionym urządzeniem oraz rzeczywiście lubimy mocną kawusię. W handlu jest dostępnych bardzo wiele tego typu urządzeń, niestety nie każde spełniają normy bezpieczeństwa. Z własnej praktyki wiem, iż takie nieoryginalne urządzenia potrafią się rozpaść. Filiżanki do kawy to także nie prosta kwestia, bowiem do różnych typów napitków na bazie kawy wykorzystuje się odmienne naczynia – kliknij tutaj.