W co wyekwipować przedszkole?

przez | 15 września 2022
Jednostka, która zajmuje się opieką nad dziećmi wcale nie musi być przedszkolem. Nie uzyskawszy statusu przedszkola, nie można jednakże się ubiegać o dofinansowania samorządowe, jakie ustalone są na poziomie 75% kosztów utrzymania malucha w publicznym przedszkolu.

dziecko
Żeby założyć przedszkole, musimy spełnić szereg restrykcyjnych warunków dotyczących tak lokalu jak również jego ekwipunku. Sprzęty w przedszkolu podlegają kontroli pracownika PIS. Muszą mieć certyfikaty oraz atesty zgodności z PN. Tyczy się to sprzętów zakupionych po 1997 roku, ale też muszą zostać dostosowane do reguł funkcjonalności. Oznacza to, że każde dziecko musi mieć zmierzoną wielkość ciała, na podstawie której określa się typ mebli dostosowany do konkretnego dziecka.

Maluch nie może siedzieć zbyt wysoko, ani również zbyt nisko. Zbyt niskie krzesła dla dzieci z certyfikatem sprawiają, że maluch garbi się, nadmiernie wysokie sprawiają, że nie ma właściwego podparcia dla pleców, natomiast jego stopy nie opierają się o podłogę, co obciąża kręgosłup. Jeśli zamyślamy otworzyć kilka grup przedszkolnych, zróżnicowanych wiekowo, trzeba nabyć zestawy krzeseł i stolików, blatów roboczych dobranych do indywidualnych potrzeb dzieciaczków. Istotne jest też, ażeby meble(zobacz zabudowa wnęk poznań) do szatni z płyty wiórowej stworzone były solidnie, a przede wszystkim, by nie miały wystających fragmentów ani ostrych brzegów, jakie zagrażałyby dzieciom. Sprzęty muszą być solidne, ale przy tym nie za bardzo ciężkie, przedszkolak bowiem często sam będzie musiał sobie z nimi poradzić.

dziecko

Autor: David D
Źródło: http://www.flickr.com
Należy odnotować, że wszelakie prace polegające na urządzaniu wnętrza, mocowaniu szafek, wieszaniu półek, dobrze jest zlecić fachowcowi. Pełne przekonanie, że żadne z krzeseł nie rozpadnie się pod dzieckiem, żadna półka nie spadnie mu na głowę, o wiele upraszcza pracę, pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie dzieci, ale o przedmiocie zajęć. Półki dla dzieci z płyty wiórowej powinny być zainstalowane na stosownej wysokości. Bajkowe pomieszczenia, barwne sprzęty – to wszystko nietrudno uzyskać, bez ponoszenia dużych kosztów. Starczy jota pomysłowości i trochę czasu, ażeby sprawić, iż sale przedszkolne, umywalnie jak też korytarze będą zachwycać nie jedynie maluchy.