Jaki agregat prądotwórczy rzeczywiście warto zakupić? Na jakie czynniki dobrze jest zwrócić uwagę?

przez | 22 października 2022
Coraz częściej możemy być świadkami awarii sieci energetycznej, ten problem może spotkać całkiem sporo osób. Szczególnie ten problem jest odczuwalny w czasie zimy, w tym czasie mamy największe prawdopodobieństwo, iż zabraknie nam zasilania. W wielu domostwach oznacza to poważne kłopoty, takie jak brak ogrzewania, a przy dość niskiej temperaturze na zewnątrz, może być trudno sobie poradzić. Z tego powodu coraz większa ilość osób rozważa kupienie alternatywnego źródła zasilania. Takim źródłem jest agregat wytwarzający prąd. W jaki sposób wybrać najlepszy model?

W czasie wyboru takiego sprzętu należy pomyśleć nad paroma kwestiami. Podstawowa odnosi się do tego, jakiego typu urządzenia chcemy podpiąć do naszego agregatu. Odbiorniki można podzielić pod kątem poboru mocy, jakiego wymagają. Mamy więc agregaty prądotwórcze jednofazowe jak i trójfazowe. Te pierwsze wymagają napięcia 1~230 V. To sprzęty o niewielkiej mocy, dlatego często w tej kwestii mówi się o urządzeniach wliczanych w grono sprzętów AGD, silnikach elektrycznych jednofazowych. Agregaty prądotwórcze jezdnofazowe – sprawdź.
agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
Odbiorniki trójfazowe charakteryzują się dużą mocą, czyli obejmują takie urządzenia jak kuchnie AGD trójfazowe oraz ogrzewanie elektryczne. Wcześniej wspomniane urządzenia jednofazowe są idealne dla tych użytkowników, którzy nie planują zasilania za ich pomocą urządzeń trójfazowych.

Pragniesz doszkolić się z tego intrygującego tematu? Zatem świetnie trafiłeś. Po prostu naciśnij tutaj i przenieś się do następnej strony.

W tego typu sytuacji zalecane jest używanie także dodatkowego przewymiarowania. Zapotrzebowanie odbiorników rezystancyjnych na moc powinna mieć chociażby 1,2 więcej od mocy znamionowej konkretnego sprzętu. Podczas gdy dla urządzeń indukcyjnych agregat powinien mieć zapotrzebowanie mocy chociażby trzy razy większe aniżeli moc znamionowa urządzenia. Sprawdź agregaty firmy Kruzer.

Czemu tak jest? Powodem tego są prądy rozruchowe konkretnych sprzętów, przykładowo moc potrzebna podczas uruchamiania silnia elektrycznego jest w stanie być dwa jak nie cztery razy większa, niż jego wykorzystywana moc podczas standardowej pracy. Gdy kupujemy agregat trójfazowy to tak naprawdę kupujemy aparat o uniwersalnym charakterze, ponieważ jesteśmy w stanie pod niego podłączyć w tym samym czasie sprzęty jednofazowe, jak i trójfazowe, a to z tego powodu, iż mamy komplet gniazd – trójfazowych i jednofazowych.