Stosowanie światła led pozwala oszczędzać prąd, płacić mniejsze rachunki oraz chronić środowisko naturalne.

przez | 9 lipca 2021
Rewolucja technologiczna, która działa się w XIX wieku przyniosła ogromne zmiany nie jedynie dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się znaczące wynalazki, które zmieniły sposób pracy oraz przeobraziły całe struktury społeczne. Jednym z owych wielkich osiągnięć naukowo-technicznych była maszyna parowa jak również jej zastosowanie w przemyśle. Niemniej nie miałoby to większego znaczenia, gdyby nie wynalezienie sporo mniejszej rzeczy. W 1879 r. Thomas Edison stworzył żarówkę, niewielkie urządzenie , które oświetla miejsce pracy, co pozwoliło w duży sposób przedłużyć czas pracy przez to, że przestał on być zależny od światła słonecznego czy uciążliwych i niebezpiecznych lamp oliwnych.

Od tego wydarzenia nastąpił intensywny rozwój technologii związanych z oświetleniem, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których umieszczano włókna węglowe a później włókna bambusowe oraz inne, mające zwiększyć ich trwałość oraz zapewnić dłuższe działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiejsze żarówki ledowe oczywiście już dawno temu wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w XIX w.. Ich ewolucja polegała na powiększeniu mocy, z jaką świeciły, przedłużeniu czasu, po którym się wypalały oraz na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej koniecznej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do stworzenia żarówek energooszczędnych.

Pragnę przyciągnąć Cię na autorskie www (https://baltic-park.com.pl/oferta-apartamenty-w-pogorzelicy.htm). To nowiutka witryna, która posiada masę dobrych wpisów. Przyjemnie będzie także, jeśli napiszesz recenzję.

Te nowo odkryte świetlówki były o 80 % bardziej oszczędne względem tych tradycyjnych. Co więcej, ich trwałość szacowana jest na pięć do sześciu lat a także można a nawet koniecznie trzeba je zutylizować, gdyż stwarzane w nich światło powstaje za pomocą rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Następnym niezwykle ważkim i znaczącym wynalazkiem okazały się żarówki led. Znane są od przeszło 30 lat, są stosowane przykładowo w sprzęcie muzycznym, jak również reklamy korzystają z technologii led. Większość naukowców sądzi, że jest to najlepsza i najefektywniejsza metoda oświetleniowa i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i doskonalona. Ciągły rozwój żarówek powiązany jest z mocą tego oświetlenia, które przez cały czas zwiększa się, tak że aktualnie w warunkach laboratoryjnych udało się stworzyć żarówkę led o mocy 250 v.

Zainteresował Cię nasz tekst? Więc zapraszamy Cię – zajrzyj na kolejną witrynę i dokonaj oceny naszych prób. W razie jakiś wątpliwości – pytaj!

Obecnie posiadamy żarówki led gu10, 5 v, 6 v czy nawet 2 v i 3 v. Można także zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, zwane inaczej led rgb. Często możemy spotkać je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Używanie żarówek led pozwoli oszczędzić prąd, co przełoży się na mniejsze rachunki, a tym samym dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.