Każdy mieszkaniec Polski pamięta pewnie meble wykonane ze sklejki, ale ich zastosowanie jest o wiele szersze

przez | 1 marca 2022
Różnego typu dykty zwykle nie cieszą się popularnością, bo niepotrzebnie kojarzą się nam one jedynie z peerelowskimi meblościankami.

masaż relaksacyjny

Autor: RelaxingMusic
Źródło: http://www.flickr.com
reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben

Autor: Institutnationaldhistoiredelart‎
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka ma dość duże zastosowanie. Z reguły wszystkim kojarzy się wyłącznie z kiepskiej jakości meblami z okresu Polski Ludowej. Jednak to nieprawdziwe skojarzenie. Ważne wydaje się być, aby poznać całościowe spektrum możliwości, które zapewnia nam ten typ tworzywa. Bywa ona wytwarzana z przeróżnych rodzajów drewna. Jej zewnętrzne warstwy mogą być wykonane nawet z dość kosztownego egzotycznego drzewa. Najistotniejsze wydaje się być to, że warstwy wewnątrz są najczęściej wyprodukowane z taniej brzozy albo sosny. Dzięki temu deska prezentować się będzie niczym stuprocentowy dąb lub buk, a będzie zdecydowanie tańsza oraz lżejsza. Owszem, sklejki są często stosowane do produkcji mebli. Jednak o wiele częściej zobaczymy je obecnie w budownictwie (rusztowania), w produkcji opakowań (skrzynie) i w produkcji zabawek. Ich zastosowanie doprawdy jest ogromne i znajdziemy je w wielu sektorach przemysłu. Sklejka często ma wiele warstw, ale jej szerokość jest w stanie się w dużej mierze wahać od 3 do przykładowo 40 mm. Często na sklejkach można również znaleźć informację, że jest ona odporna na wodę. Należy tu jednak wyjaśnić, że drewno zazwyczaj nasiąknie wodą.

Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania wszystkich warstw.

Jeżeli masz chęć wyszukać materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj projektowanie wnętrz kraków i zobacz pozostałe informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Nie napęcznieje on zatem od wilgoci i nie sprawi, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się wybrzuszenia. Należy o tym pamiętać podczas zakupów.