Kiedy powinno się przygotowywać do prac nad montażem pompy ciepła?

przez | 12 lutego 2022
Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozpocząć prace nad zamontowaniem pompy ciepła, to decyzję o jej montowaniu dobrze by było podjąć jeszcze przed samą budową budynku czy też wtedy, gdy już mamy wytyczony budynek na nieruchomości.

Wtedy możliwe jest połączenie prac ziemnych pod fundamenty czy też pod pompę ciepła.

W tego typu sytuacji wydatki całej inwestycji będą mniejsze. W wypadku montażu pompy ciepła w stojącym już budynku, to najlepiej byłoby przeprowadzić odwierty względnie szybko. W innym bowiem wypadku musielibyśmy liczyć się z koniecznością zniszczenia należącego do nas trawnika. Najbardziej optymalny czas na tego typu prace to wiosna, lato czy wczesna jesień. Wtedy temperatura wynosi powyżej zera. Pośród różnych specjalistów krąży opinia mówiąca o tym, że dolne źródło jest najlepiej trochę przewymiarować pod względem rekomendacji producenta (dokumentacja ma bowiem wartości minimalne), zatem uzyskamy lepszą sprawność funkcjonowania pompy ciepła.
nawierzchnie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej byłoby, gdy nie przekroczymy jednak 30 procent wskazań z takiej dokumentacji technicznej konkretnego urządzenia. Zasadnicze znaczenie posiada ilość metrów bieżących odwiertów, ponieważ ich głębokość posiada rolę drugoplanową. Jednak w zasadzie ich głębokość powinna się mieścić w przedziale od 50 do 200 metrów. W wypadku pomp ciepła, w których zalecana jest powierzchnia stu metrów bieżących odwiertu, można wykonać albo jeden o takim wymiarze, lub rozmieścić je na dla przykładu dwa lub trzy mniejsze.

Jeżeli twierdzisz, że omawiany tu tekst jest interesujący i szukasz czegoś podobnego, to kliknij oprócz tego ten odnośnik, a zobaczysz więcej informacji krawężniki granitowe strzegom!

Pracownicy skupiają jednak uwagę na ukształtowanie terenu, gdyż na obszarach płaskich odwierty wykonuje się do stu m, natomiast w terenach górzystych nieco głębiej.

Czasami na relatywnie dużych działkach możemy także wykorzystywać tzw. wymienniki gruntowe poziome. Wykonuje się to w tamtym miejscu, w którym jest dość duża powierzchnia pozostająca bez zagospodarowania, czyli w rzeczywistości najlepiej trawnik.