Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując drzwi wejściowe?

przez | 9 kwietnia 2022
W przypadku domu za początkowe wrażenie odpowiada nie jedynie elewacja czy też działka, lecz także wejście do budynku. W wyborze wejściowych drzwi nie jest istotna wyłącznie strona techniczna, lecz także istotne są walory wizualne.
Zazwyczaj zakup wejściowych drzwi zdaje się bardzo prosty.

specjalista

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy jednak dowiadujemy się, że skrzydła mogą w rozmaitym stopniu chronić środek domu przed hałasem, zimnem oraz złodziejami, to w takiej sytuacji toniemy w folderach i porównujmy klasy, współczynniki i oprzyrządowanie różnorodnych wersji. Często zdarza się tak, że wygląd drzwi schodzi na późniejszy plan. Warto brać pod uwagę zalety estetyczne, ponieważ niektóre elementy wyposażenia drzwi dla przykładu przeszklenia nie tylko są dekoracjami, lecz zezwalają wpuścić także do budynku więcej światła. Od ponad 3 lat regulacje prawne wymagają, aby parametr przenikania ciepła wejściowych drzwi do budynków nie był większy niż 1,7 W/(m2/K). Za 4 lata będzie on niższy i górna jego wartość ma w takiej sytuacji osiągnąć 1,3 W/(m2K). Jeszcze parę lat temu niezwykle niełatwo było odnaleźć w ofercie wytwórców nowoczesne drzwi zewnętrzne o tym parametrze mniejszym niż 1,0 W(m2K). Tego typu są zalecane do domów energooszczędnych.
Nowoczesne drzwi zewnętrzne dopasowane są do zmienionych cech prawnych a na rynku są dostępne drzwi o izolacyjności nawet niższej niż 0,5 W(m2K), które są przeznaczone do domów, które tworzone są w standardzie pasywnym. Większość przedsiębiorców decyduje się na mniej kosztowne drzwi z parametrem przenikania ciepła, który nie jest większy niż 1,0 W(m2K). Skrzydła takie są cieplejsze niż narzucana przepisami maksymalna wartość oraz bardziej korzystne będą niż wymagają tego przepisy. Izolacyjność akustyczna drzwi przeciętnie wynosi 27-44 dB. Można także napotkać modele o izolacyjności akustycznej wynoszącej nawet 47 dB.

Uzyskanie jednak takich parametrów potrzebuje użycia specjalistycznych izolacyjnych paneli, co ma wpływ na koszt.

Na pewno masz ochotę odkryć dodatkowe wiadomości dotyczące tego wątku. Jeżeli zaintrygował Cię nasz atrakcyjny news (http://ogrodzenia-betonowe.waw.pl/), to poczytaj o nim na witrynie pod linkiem.

Wyciszenie skrzydła zwiększyć można by także przez właściwe uszczelnienie listwy progowej oraz futryny.