Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że żywica jest produkowana przez drzewa jako pewnego typu plaster na uszkodzenia

przez | 21 stycznia 2022
Pewnie niejedno dziecko przynajmniej raz w życiu miało na swoich palcach żywicę. Niekiedy tylko po to robiło się wędrówki się po lesie, żeby ją zbierać.

lokale

Autor: Instal-Projekt
Źródło: Instal-Projekt
To, co brzdącom wydaje się świetną zabawą, często okazuje się bardzo przydatne w różnych innych dziedzinach. Żywica dla przykładu używana jest w różnych sektorach przemysłu — w farmakologi, ale też w produkcji tworzyw sztucznych.

Jeśli poszukujesz dodatkowych materiałów na przedstawiany temat, to kliknij tutaj – ta pełna treść (http://pomagier.eu/) posiada zbliżone treści.

Najistotniejsze wydaje się być to, że nauczyliśmy się już robić syntetyczną żywicę. Rodzajów mamy przynajmniej kilka. Są one silikonowe, polimerowe czy nawet fenolowo-formaldehydowe. Większości ludzi nic nie mówią ich nazwy, ale specjaliści potrafią rozpoznać je bez problemu. Najważniejsze jest to, że produkowanie jej jest dosyć niedrogie. Dzięki temu nie trzeba biegać po lasach. Różnego rodzaju żywice są przykładowo wykorzystywane do produkcji klejów, ale także choćby do produkowania izolacyjnej powłoki wokół kabli. Szczególnie tych, które będą miały kontakt z wilgocią. Ze sztucznej żywicy robi się także różnego rodzaju jubilerskie wyroby, które imITują bursztyn. Są aż tak piękne, że nie da się odróżnić, który pierścionek jest z bursztynem, a który nie.

Duża część pań ma w swojej szkatułce na biżuterie różne piękne pierścionki lub kolczyki z syntetycznie wykonaną żywicą.
Nie zapominajmy o tym, że w tym stuleciu sztuczne produkowanie żywicy nie stanowi żadnego kłopotu i ma ona bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.