Co dzieje się gdy wilgotność powietrza jest zbyt duża i czym charakteryzują się osuszacze budowlane?

przez | 15 stycznia 2022
Zbyt znaczna wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest to kłopot, który dotyka większość ludzi. Wilgotne ściany są przyczyną do pojawiania się grzybów i pleśni. Mokra elewacja ponadto wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania, na nieprzyjemny zapach albo opóźnienia w remontowo-budowlanych pracach.
Idealne rozwiązanie na zamoczone mury, to kupno pochłaniacza wilgoci.

osuszacze budowlane

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media
Zanim kupimy tego typu urządzenie, które będzie pomocne w utrzymaniu wilgotności na optymalnym szczeblu, powinniśmy zapoznać się z definicjami wilgoci względnej, z rodzajami pochłaniaczy wilgoci i zaletami tych urządzeń.

Jeżeli musisz poznać prezentowaną kwestię dokładniej, wejdź na ten odnośnik, gdyż znajdziesz więcej porad w witrynie (https://eshop.pronar.com.pl/promat), którą Ci proponujemy.

Wilgotność powietrza, to ilość wody, jaka w tym powietrzu się znajduje. Zazwyczaj stosowane jest określenie wilgotności względnej, która jest wyrażana w procentach. Wilgotność względna ujmując najprościej, to wyrażony w procentach stosunek pary nienasyconej w danej temperaturze do tego, jaką ilość wody posiada powietrze bez wkroplenia, którą tego typu powietrze może unieść w identycznej temperaturze. Najlepsza wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna to być wilgotność w ramach 40-60%. Kiedy wilgotność powietrza jest za mała, w takiej sytuacji może to wywołać nasilenie objawów dolegliwości górnych dróg oddechowych. Może również wywoływać nadmierne wysychanie spojówek i przesuszenie cery.

Osuszacze budowlane są to urządzenia, które charakteryzują się znacznym zużyciem energii. Cechują się także wysoką wydajnością i brakiem rozbudowanej sterującej elektroniki. Także charakteryzują się dużym zbiornikiem na wodę albo alternatywą przyłączenia rurki, aby stale odprowadzać wodę. Osuszacze budowlane zaopatrzone są w wytrzymałą, stalową obudowę, która wytrzymała jest na uderzenia. Są wyposażone także w uchwyt i duże koła, które ułatwiają transport.

Są proste do wyczyszczenia oraz posiadają niezawodny filtr powietrza pozwalający na pracę w dużym zapyleniu. Tego typu osuszacze budowlane charakteryzują się większą mocą i co za tym idzie również z bardziej znaczącym zużyciem energii elektrycznej, które sięga nawet do 16 kW.