Czemu meble kolonialne są godne uwagi? Co dobrze jest o nich wiedzieć? Czy należy się na takie zdecydować?

przez | 5 września 2022
Styl kolonialny sprawdzi się zawsze, jest uniwersalny. Powstał w brytyjskich koloniach, czyli na Dalekim Wschodzie, w Afrycie oraz Australii. Tego typu meble to z pewnością niezwykła klasyka oraz egzotyka, co sprawia, iż mamy produkt wygodny oraz elegancki. Są idealne dla podróżników oraz miłośników komfortowych, a przy tym naturalnych przestrzeni.

Meble (ważny link) kolonialne robione są surowców wysokiej jakości. Własną wyjątkowość zawdzięczają zapożyczeniom z różnych państw Europy, jakie miały swoje zamorskie kolonie. To znaczy przede wszystkim można mówić tutaj o Anglii, Hiszpanii oraz Portugalii. W osiemnastym i dziewiętnastym wieku mieszkańcy Europy przywozili ze swoich terenów cząstkę luksusu, czyli meble, które miały spowodować, iż będą się czuć jak w domu. Niestety, ale takie meble nie sprawdzały się w tak innym klimacie, więc zaczęto produkować je na miejscu.

meble

Autor: OPUS-M Sp. z o.o.
Źródło: OPUS-M Sp. z o.o.

Oczywiście, używano do tego celu dostępnych na miejscu gatunków drzew. Przez co mogły być robione piękne, proste w formie meble, które z powodzeniem były w stanie połączyć europejski styl z orientalnymi zdobieniami oraz materiałami. Są niezwykle masywne i bardzo wytrzymałe, takie rodzaje to na przykład meble indonezyjskie, które możesz zobaczyć tutaj . Tworzy się je najczęściej z ciemnego, litego drewna, takiego rodzaju jak mahoń czy sezam. Dużą rolę mają także rattan i bambus. Są dość ciężkie, nie każdy więc jest w stanie zrobić z nich spójne wnętrze, jednak ich wybór jest bardzo duży. Wielką zaletą tego typu mebli jest także to, iż dosyć często zrobione są ręcznie, dzięki swojej prostocie pasują do różnych wnętrz. Meble tego rodzaju są najczęściej masywne jak i ciemne. Taki wygląd z pewnością zawdzięczają rodzajowi drzewa, z jakiego najczęściej są zrobione.

Sprzęty tego rodzaju najkorzystniej będą więc wyglądały w większych, przestronnych pokojach. Najpopularniejsze są komody z szufladami, jak również skrzynie wykonane z drewna czy meble ze starych łodzi takie jak te . Doskonale prezentują się też indyjskie kompozycje, w których pojawiają się stoły i zdobione szafki. Są bardzo reprezentacyjne, pasują do wielu miejsc, w których ważny jest styl, elegancja i wyrobiony gust. Warto czasem dodać jakiejś świeżości do naszych klasycznych pomieszczeń i poeksperymentować z tego rodzaju umeblowaniem. Efekt może nas pozytywnie zaskoczyć.