Na co bywają narażone wciągarki łańcuchowe?

przez | 4 listopada 2022
Dla przykładu wciągnik łańcuchowy wykonuje zdecydowaną większość prac wiążących się z manipulowaniem towarem na stanowisku pracy. Posiadają one udźwig od ok. 80 do 5000 kg.
Ich największa popularność koncentruje się jednak w zakresie od 80 do 1000 kg.

W tym przedziale udźwigu są one oszczędną oraz techniczną alternatywą dla wciągników linowych na różnych stanowiskach roboczych w trudnych uwarunkowaniach, czyli takich o znacznym zagęszczeniu stanowisk. W większym stopniu zwarta budowa i stosunkowo duży poziom ochrony modułów i aparatów wciągników łańcuchowych znacznie lepiej ochraniają je w środowisku zewnętrznych warunków pogodowych albo w środowisku agresywnym. Silniki napędowe wciągników łańcuchowych są zazwyczaj motorami dwubiegowymi lub jednobiegowymi, które są kierowane przez przemienniki częstotliwości usprawniające skrupulatnie ruchy transportowe w czasie manipulowania ładunkami – przede wszystkim przy relatywnie dużo ważących częściach.
fotos - dom

Autor: Senado Federal
Źródło: http://www.flickr.com
Takie wciągniki łańcuchowe są niejako sercem układów modułowych suwnic oraz różnorodnych torów podwieszanych, które są zbudowane z profili aluminiowych i posiadają niezwykle niskie opory toczenia pozwalając tym samym na wewnętrzną manipulację produktami. Niestety wadą wszystkich wciągników łańcuchowych jest występowanie podczas pracy efektu wielokąta, który może być niepożądany podczas niektórych czynności montażowych.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej informacji na opisywany temat, kliknij pod ten link, to faktycznie świetne omówienie (http://www.tectumgroup.pl/dachy-membranowe/) prezentowanego zagadnienia.

Im mniejsza ilość jest gniazd w napędowym kole łańcucha, tym w większym stopniu jest odczuwalny efekt wielokąta w postaci różnorodnych wstrząsów ładunków oraz przenoszenia się takich drgań na konstrukcję.

W takiej sytuacji, żeby zredukować działanie tego typu zjawiska na konstrukcję oraz na podnoszony towar rekomenduje się zamiast łączenia łańcucha 1/1 zamienienie je przewleczeniem 2/1 co zredukuje o połowę wysokość wymienionych wstrząsów.