Ocal swój dom przed pożogą – na co trzeba zwracać uwagę

przez | 11 lutego 2022
Ilość pożarów, które wybuchają w budowlach jednorodzinnych jest niepokojąca. Stąd warto zadbać o bezpieczeństwo naszego domku, aby nie dołączyć do grona osób, które cierpiały z powodu ognia.

zamek

Autor: Winkhaus
Źródło: Winkhaus
Pożar, to tragedia, jaka zdarzyć może się w każdym budynku. Niestety, całkiem często dochodzi do nich na skutek naszej bezmyślności, lecz również omyłek i zaniedbań.

Czy omawiana notka nakłoniła Cię do wyszukania analogicznych? Jeśli tak, to kliknij tutaj oraz poza tym sprawdź także wypowiedzi na temat (https://eshop.pronar.com.pl/praska-do-tulejek-knipex-2)!

Jedną z przyczyn pożóg są problemy związane z instalacjami gazową czy elektryczną. Miejmy na względzie, iż instalacje powinny być odpowiednio opracowane. Pamiętajmy, że instalacje gazowa i elektryczna powinny być zatwierdzone przez osobę z upoważnieniami. Najlepiej również, by wykonał je zawodowiec. Wówczas będziemy mieć zupełną pewność, że będą one skuteczne a także bezpieczne. Próba samodzielnego dokonania przeróbek obarczona jest ogromnym ryzykiem, iż nie będzie sprawnie funkcjonować, a co gorsza – może wywołać pożar.

sypialnia

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
autostrada

Autor: Greg Neate
Źródło: http://www.flickr.com
Warto również pomyśleć o budowlanych materiałach, które sprawią, iż nasz budynek będzie o wiele bardziej wytrzymały na takie zagrożenia. Wybierając surowce wykończeniowe zwracajmy więc uwagę na tzw. klasę ich palności. Respektujmy także zasad dotyczących należytej izolacji kominka. Pasywną ochronę przeciwpożarową zapewniają niezapalne materiały izolacyjne, taki jak na przykład wełna skalna. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do ocieplenia strychów, jednakże wełną z powodzeniem możemy ocieplać też mury budynków.

Użytkowana bywa też do izolacji poniektórych elementów instalacji grzewczej, bądź wspomnianych domowych kominków. Niezapalna izolacja posiada tą zaletę, iż w wypadku zaprószenia się ognia, nie rozprzestrzeni iskier.