Jak oraz czym ocieplić budynek murowany?

przez | 10 lutego 2022
komfort cieplny w jednorodzinnym domku jest kwestią kluczową.
Jednak zapewnienie stosownej temperatury w domu nie będzie sprawą prostą. Musimy bowiem zadbać o stosowną termiczną izolację, zaś jednym z głównych postępowań w tym zakresie będzie z pewnością ocieplenie domku.

Aplikacja Kauczuku Tytan Professional

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional

To bardzo ważne, albowiem poprawnie ocieplając budynek mamy szansę na obniżenie kosztów powiązanych z jego ogrzewaniem. Jak ocieplić murowany domek, żeby rezultat był faktycznie w pełni zadowalający?
Bez wątpienia każdy stary dom (altany ogrodowe drewniane) będzie wymagać ocieplenia i nie będzie mieć dużego znaczenia technologia, w jakiej został pobudowany oraz z jakich surowców. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że koszta docieplenia domu mogą o wiele się podnieść, gdy stary tynk będzie w bardzo kiepskim stanie. Pamiętajmy, iż ostatnio zmieniły się przepisy i raczej takowe domki nie będą mieć wystarczająco grubej izolacji, ażeby skutecznie zabezpieczyć budynek przed stratą ciepła. W tym miejscu należy zaznaczyć, że istnieje możność zrealizowania nowej warstewki na tej starej, lecz jedynie wtedy, jeżeli techniczny stan ścian, a także wcześniejszego ocieplenia na to pozwala. W takowej sytuacji nie możemy zapomnieć, by nowo położoną warstewkę ponadplanowo utwierdzić łącznikami mechanicznymi ze stalowym trzpieniem. Sam klajster zwyczajnie nie starczy. Owe łączniki trzeba dobrze zakotwiczyć w nośnej ścianie.

Aktualnie zazwyczaj stosowanym surowcem do docieplania budynków jest ciągle styropian. Projekt termomodernizacji budowli musi zawsze określać ilość, rodzaj i rozlokowanie łączników mechanicznych.