Jak wybrać wewnętrzne drzwi do mieszkania?

przez | 18 maja 2022
Wewnętrzne drzwi nie tylko rozdzielają przestrzeń w mieszkania, lecz są też elementem wyposażenia domu. Ponieważ instalowane są na lata, warto przemyśleć ich zakup.
Właściwie dobrana stolarka drzwiowa z pewnością dodawała stylu naszemu mieszkaniu.

stolarka drzwiowa

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
producent

Autor: vetaturfumare
Źródło: http://www.flickr.com
Każde skrzydła drzwiowe są złożone z trzech głównych fragmentów, to znaczy: ościeżnicy zwanej potocznie framugą, skrzydeł jak też tzw. okuć, zatem zawiasów jak też zamków. Przed zakupem drzwi wewnętrznych nieodzowne będzie wymierzenie otworu w ścianie, w jakim mają zostać osadzone nasze drzwi. Ważna jest nie jedynie wysokość oraz szerokość, ale też grubość otworu. Dokładne wymierzenie przelotu pozwoli nam dobrać odpowiedniego rozmiaru ościeżnicę oraz skrzydła . Możemy kupić ościeżnice stałe albo regulowane. Framugi regulowane zawierają już tak zwane listwy (listwy przypodłogowe wrocław) maskujące. Możesz dopasować je dokładnie do szerokości Twojej ściany. Ościeżnice stałe posiadają jeden stały rozmiar oraz nie mają w komplecie listew maskujących.
kawalerka studencka

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Częstym kłopotem w trakcie zakupu drzwi, spotykanym też u samych ekspedientów, jest określenie, czy potrzebne są nam skrzydła prawe, czy może lewe. Ażeby prawidłowo określić kierunek otwierania skrzydła, trzeba stanąć przed nim w taki sposób, aby rozwierały się przez pociągnięcie drzwi w naszą stronę. Istotne jest to, po której stronie mieści się zawias. Gdy jest po lewej stronie, to drzwi są lewe, jeśli natomiast po prawej – w takim przypadku posiadamy drzwi prawe.

Przy doborze kierunku rozwierania się skrzydła warto założyć zostawienie nieco wolnej przestrzeni na swobodne otwarcie naszych drzwi. Gdy ten warunek został spełniony, warto wziąć także pod uwagę wygodę.