Czym pokryć dach?

przez | 20 maja 2022
Jaki wybrać materiał na dach? Co zrobić ażeby pokrycie dachowe wystarczyło na lata? Wszystko będzie zależeć od tego, na jakim etapie frapujemy się nad typem pokrycia.
Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru projektu domku, wówczas dachowe pokrycie możesz zaplanować z opcjonalnego materiału.

Gdy natomiast przeprowadzamy remont bądź wymianę zniszczonego pokrycia wybór surowca zależeć będzie także od stanu dachowej więźby. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu, nie jesteśmy wtenczas niczym ograniczeni – projekt dachowego pokrycia możemy zmieniać, nie narażając się na ponadplanowe koszta. Jeżeli wykonujemy remont (poprawa szorstkości nawierzchni) starego pokrycia (bez wzmacniania więźby dachowej), ograniczeni jesteśmy konstrukcyjnymi warunkami, które mogą nie pozwolić na niektóre rozwiązania.
dachówka

Autor: Rooky Yootz
Źródło: http://www.flickr.com
ekologia

Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.
budogram.pl/porady/ceramika-budowlana-korzysci

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Na kalenicach o tak zwanej rozczłonkowanej bryle dobrze zastosować materiały o niewielkich rozmiarach – dachówka, wióry, a na dachach o większych płaszczyznach najlepiej się sprawdzą pokrycia dużych rozmiarów w płytach, przykładowo blachodachówki. W trakcie układania takowych pokryć na dachach wymyślnych powstaje wiele odpadków, dlatego w ostatecznym rozrachunku dobór tańszego materiału w większych arkuszach może się czasami okazać niewiele mniej drogi aniżeli materiału droższego o mniejszym formacie. Na pewno należy dobierać pokrycie tak, ażeby pasowało do tendencji panujących w najbliższym otoczeniu. Dach to duże obciążenie dla portfela.

Jeśli środki finansowe nie są zbyt ogromne, z pewnością łatwiej będzie pokryć dach tzw. bitumicznym gontem ewentualnie blachodachówką z najpopularniejszą powłoką – poliester aniżeli najpopularniejszą niegdyś dachówką ceramiczną. Niewątpliwie tańszy również będzie płaski dach.