Jaki wentylator kupić, jeżeli chcemy ochłodzić większe pomieszczenie?

przez | 16 listopada 2022
Wysokie temperatury w czasie lata są bardzo męczące oraz bardzo trudne do zniesienia. Aby walczyć z wysoką temperaturą w lokalu lub w domu przydatny będzie wentylator.
Wentylatory moglibyśmy rozdzielić na tradycyjne biurkowe, typowe stojące, kolumnowe biurkowe oraz kolumnowe stojące.

asfaltowa drogs

Autor: Patrick Feller
Źródło: http://www.flickr.com
Tradycyjny wentylator jest wyposażony w stalowe lub skrzydła z plastiku, które sprawiają, że powietrze wprawiane jest w ruch. Modele biurkowe zwykle mają średnicę śmigła do 40 cm i posiadają niską podstawę. Gdy wybieramy tego typu model, przyda się on do niewielkiego pomieszczenia lub do funkcjonowania punktowego. Wentylator, który się obraca chłodzi jedynie jedną osobę i nie wadzi innymi ludziom. Jeśli chcielibyśmy schłodzić powietrze w pokoju większym oraz jest miejsce na ustawienie znacznego wentylatora, moglibyśmy wybrać model stojący. Tego typu wentylator posiada stojak, którego wielkość moglibyśmy ustalać oraz posiada duże śmigło o wielkości powyżej 40 centymetrów.

nawierzchnia

Autor: State Farm
Źródło: http://www.flickr.com
wentylatory

Autor: Julie anne Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy posiadamy mało miejsca w pomieszczeniu, moglibyśmy wybrać wentylator kolumnowy. Zamiast pojedynczego śmigła jest on wyposażony w wiele skrzydeł, które są zlokalizowane jedno pod drugim oraz są przytwierdzone do kręcącego się walca. Dzięki takiej konstrukcji jest to wentylator wąski oraz nie zajmuje dużo miejsca.

Prezentowany tekst jest dla Ciebie interesujący? Na pewno zainteresuje Cię też nowa publikacja (https://c-l.pl/materialy-rdzeniowe/), która ma podobne zagadnienia.

Wydajność jego pracy dorównuje wentylatorom tradycyjnym. Kolumnowe wentylatory stojące są wielkości ok. 1 metra. Moc standardowego wentylatora jest dostosowana do średnicy śmigła. Moc wentylatora kolumnowego jest przystosowana do liczby skrzydełek. Wentylatory biurkowe zwykle proponują moc od 20 do 40 W. Wentylatory stojące natomiast od 40 do 60 W.

Wentylatory zwykle mają parę ewentualnych ustawień prędkości nawiewu. Dzięki temu możemy łatwo modyfikować szybkość obrotu śmigła albo skrzydeł. W ten sposób regulujemy siłę nadmuchu. Duża część wentylatorów posiada regulację kierunku nawiewu.