Czy zawsze trzeba usuwać znamiona i jaka metoda do likwidacji jest najlepsza?

przez | 13 lipca 2022
Jakieś znamię posiada każdy z nas. Mogą to być znamiona na skórze, które są obecne już w chwili urodzenia, albo mogą powstać jakiś czas później. Tego typu znamiona mogłyby się rozwinąć w okresie dojrzewania.

Także mogą rozwinąć się w wieku dorosłym.
sieci

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com

U dużej części ludzi, można by zauważyć co najmniej jedną zmianę barwnikową, która wymaga uważniejszej obserwacji. Nie wszystkie tego typu zmiany kwalifikują się do interwencji chirurgicznej a nawet w ogóle jej nie wymagają. Warto jednak zachować czujność w tej kwestii. Barwnikowe znamię zatem pieprzyk zbudowane jest ze stopniowo namnażających się komórek barwnikowych skóry. Zróżnicowanie takich komórek jest niezwykle olbrzymie. Pieprzyki mogłyby posiadać regularny kształt, który znacząco jest odgraniczony od pozostałej skóry.

Jak sądzisz? Czy informacje na opisywany wątek są fascynujące? Jeśli tak, to przejrzyj tekst, a znajdziesz tam wiele genialnych wiadomości, które przykują Twą uwagę.

Mogłyby mieć także postrzępione krawędzie. Zabarwienie pieprzyków może być brązowe, czerwone albo może być w naturalnym odcieniu skóry. Czasem może być także niebieskawe.

Doktorzy zalecają obserwowanie znamion i specjalną ostrożność. Usuwanie pieprzyków jest podyktowane koniecznością. Jeżeli pewien pacjent posiada kilkadziesiąt zmian, które przez lekarza nie były uznane za groźne, ich usuwanie jest bezsensowne zwłaszcza, jeżeli chodzi o tak znaczną liczbę pieprzyków. Są także przesłanki mówiące o wskazaniu do usuwania znamion ze względu na ryzykowną ich lokalizację oraz częste mechaniczne podrażnienia. Dzisiaj znamiona można usuwać przy wykorzystaniu laseroterapii. Jest to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W wypadku małego pieprzyka czas zabiegu nie jest dłuższy niż trzydzieści minut. Bardzo znaczną zaletą laseroterapii jest znakomity efekt wizualny i niezwykle prędki czas gojenia się.

Bezkontaktowość metody powoduje, że występuje niewielkie niebezpieczeństwo przeniesienia chorób wirusowych takich jak HIV czy WZWB. Doktor, który postanawia o wybraniu metody, musi być zupełnie pewny, że zmiana jest bezpieczna.