Czym odróżniają się sztuki walki od sportów rywalizacji oraz co jest dzisiaj najpopularniejsze?

przez | 6 września 2022
Sztuki walki są metodami walki wręcz albo walki przy wykorzystaniu broni białej. Celem tych walk jest poprawa formy fizycznej, lecz także rozwój osobowościowo-duchowy. Ci, którzy trenują sztuki walki uczą się jak zadawać ciosy, żeby we właściwszy sposób kontrolować własny umysł i swe ciało.
Określenie sztuka walki odnosi się do różnorodnych wariantów walki wręcz lub walki przy użyciu broni białej.

szyba

Autor: MS
Źródło: MS
Są to przykładowo kije, szable albo szpady. W świadomości kolokwialnej, jest to jednolita grupa dyscyplin, w których nacisk kładziony jest na naukę wyprowadzania ciosów, żeby pokonać przeciwnika. W sztukach walki jednak chodzi naprawdę o posługiwanie się siłą w mądry sposób to znaczy tak, aby nie był agresywny ani zaczepny. Siła fizyczna ma prowadzić do rozwoju duchowego człowieka, a nie do walki i uzyskania podziwu społeczeństwa. Najbardziej popularnymi rodzajami sztuk walki to te, które wywodzą się z krajów Dalekiego Wschodu czyli z Japonii, Korei, Chin i Tajlandii. Są one gruntownie związane z filozofią buddyjską, która rozprzestrzeniona jest w tamtej części globu. Domeną takich sztuk nie jest agresja oraz współzawodnictwo, ale harmonia oraz umiejętność panowania nad swymi odruchami. Sztuki te ponadto przekazują wartości uniwersalne na przykład szacunek dla przeciwnika oraz umiejętność utrzymywania nerwów w ryzach.
sprzęty

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
odbitka - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Te właściwości odróżniają sztuki walki od sportów walki. Sporty walki są to konkurencje, których kluczowym celem jest jak skutecznie pokonać przeciwnika. Kung-fu jest to chińska sztuka rywalizacji, która zdobyła na zachodzie niezwykle dużą popularność. Podstawowe style dla Kung-fu są wzorowane na ruchach zwierząt: lamparta, żurawia oraz tygrysa. W naszym kraju najbardziej popularną odmianą Kung-fu jest Wing Tsun, które utworzone zostało przez kobietę. Kobieta ta opracowała rodzaj walki z bardziej silnym i większym rywalem.

Wersja Wing Tsun opiera się na tym, aby unikać konfrontacji siłowej i aby wykorzystywać moc przeciwnika przeciwko niemu samemu. Do tego celu trzeba znać wrażliwe punkty przeciwnika na przykład oczy, gardło albo przyczepy mięśni.