Jakiego rodzaju atuty ma dach dwuspadowy oraz od czego jest zależna decyzja o wyborze pokrycia dachowego?

przez | 14 listopada 2022
Jedną z najbardziej istotnych decyzji, którą każdy inwestor powinien podjąć na etapie wybierania projektu budynku, jest wybór typu pokrycia dachowego. Od tego, jaki rodzaj dachu wybierzemy, będzie zależeć wygląd kompletnego budynku oraz jego funkcjonalność.

Wybór dachu budynku zależy również od lokalnych regulacji prawnych, dlatego też nie może być on całkiem dowolny.
nowoczesne biuro

Autor: Startup Stock Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Kształt pokrycia dachowego domu najczęściej wynika z tego, jaki mamy projekt architektoniczny domu i od tego, w jaki sposób zaplanowane są pomieszczenia. Im w większym stopniu są skomplikowane pomieszczenia oraz cały rzut budynku, tym bardziej układ naszego pokrycia dachowego będzie urozmaicony.

Pasjonuje Cię omawiana sprawa? Jeżeli tak, to poza tym zobacz link na witrynie (https://www.aner.com.pl/kategorie/stal-zbrojeniowa), która też publikuje tego rodzaju posty. To bez dwóch zdań da Ci do myślenia.

Nim wybierzemy projekt domu, musimy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogłyby wpływać na budowę pokrycia dachowego. Należy to wykonać, aby nie mieć potrzeby go remontować przez kilka lat. Mieć świadomość należy, że decyzji odnośnie dachu nie można by zwykle zmieniać, gdy budynek jest już wznoszony. Najważniejszą rzeczą jest zbadanie lokalnych regulacji prawnych, które dotyczą typu dachu na określonym terenie.

Dachy skośne są najbardziej popularnym rozwiązaniem w Polsce. Do wyboru mamy dachy dwu- oraz czterospadowe, pszczółkowe lub kopertowe. Pod względem materialnym najlepiej wybrać dach prosty dwuspadowy, gdyż jest on niedrogi w konstrukcji. Budowa takiego dachu jest złożona z dwóch powierzchni, które są połączone ze sobą w równoległej do szer. całego budynku kalenicy. Jeżeli wybierzemy dach dwuspadowy, to dzięki możliwości adaptacji poddasza do celów mieszkalnych, możemy uzyskać dodatkową powierzchnię.

Prosta budowa tego typu dachu pozwala bez znaczniejszych trudności dobudowywać do budynku wiatę lub garaż. Proste oraz olbrzymie powierzchnie dwuspadowego dachu powodują, że bardzo proste jest jego pokrycie. Przy takim dachu niewiele mamy odrzutów materiałowych.