Jakie są wady i zalety ogrzewania przy pomocy gazu i elektrycznego?

przez | 13 maja 2022
Wraz z pierwszymi jesiennymi chłodami, nachodzi nas chęć na zamknięcie się w gorącym i przytulnym domu. Dobrze by było mieć w pobliżu jakiś ciepły, puszysty koc, ulubioną książkę oraz kubek pachnącej kawy lub herbatki.
Taka postać relaksu jest prawdziwym rajem dla tzw.

ogrzewanie

Autor: Cesana
Źródło: Cesana
„piecuchów”. Oczywiście jedynie wtedy, gdy w domu utrzymuje się większa temperatura, niż 21 stopni C. Remontowanie lub budowę domu często łączy się z dużym kłopotem, jaki dotyczy sprawy ogrzewania. Zazwyczaj wahamy się między instalacją elektryczną a gazową. Pomimo tego, że gaz usługi koparką lublin nie jest najtańszym źródłem ciepła, ogrzewanie gazowe posiada naprawdę wiele zalet. Jest ono całkowicie bezobsługowe, a fakt, że kotły gazowe są dość tanie, także ma swoje znaczenie. Ponadto instalacja gazowa nie jest specjalnie wymagająca. Najbardziej popularnymi rodzajami kotłów są kotły kondensacyjne, standardowe oraz pulsacyjne. Ceny tego typu sprzętów wahają się od kilku do nawet kilkunastu tys. złotych.
Softstarty

Autor: Kurt Trew
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki tym najbardziej kosztownym, zatem kotłom pulsacyjnym, można oszczędzić nawet 40 procent paliwa. Ich eksploatacja jest najtańsza. Wybierając instalację gazową trzeba przeznaczyć odpowiednie kwoty nie tylko na kupno kotła, lecz także na jego instalację, czyli kwestię montażu grzejników i rur. Jeżeli jednak wybierzemy ogrzewanie elektryczne, to jego zwolennicy twierdzą, że jest nie tylko bezobsługowe, lecz nie wymaga także niezwykle kosztownej instalacji, typowych grzejników ani kotła. W porównaniu do ogrzewania gazowego, te elektryczne wypada niezwykle korzystnie. Za instalację trzeba zapłacić 3500 zł.

Sprawa jednak zaczyna wyglądać nieco inaczej, gdy należy zapłacić rachunek za ogrzewanie. Wspomniana instalacja gazowa jest czasem nawet 6 razy bardziej kosztowna niż przeciętny koszt ogrzewania elektrycznego.