Jakie czynności wykonuje ślusarz i jaką szkołę należy skończyć, aby wykonywać ten zawód?

przez | 10 lipca 2022
Ślusarz jest rzemieślnikiem, który zajmuje się przeważnie obróbka metalu. W zależności od specjalizacji, ślusarz może posiadać przeróżne zadania oraz może stosować przeróżne technologie do swej pracy.

budowa

Źródło: pixabay
Ślusarz robi przykładowo klucze, okucia do drzwi i otworów okiennych, bramy, zbiorniki i kształtuje płaskowniki. Osoba, która działa na tym stanowisku powinna posiadać wykształcenie zawodowe o kierunku ślusarskim. W wypadku ślusarza stalowych konstrukcji, musi mieć on także ukończony kurs spawacza elektrycznego i gazowego. Ślusarz wyrobów artystycznych musi mieć ukończony kurs albo inną szkołę o wydziale ślusarstwa artystycznego. Poza tym, taki pracownik musi wyróżniać się zdolnościami technicznymi, predyspozycjami manualnymi oraz dokładnością. Ślusarz przeważnie działa w pomieszczeniu zamkniętym. Tylko ślusarz stalowych konstrukcji mógłby połowę swojego czasu pracy wykonywać czynności na bezpośrednim powietrzu. Praca ślusarza jest to praca indywidualna oraz bardzo rutynowa. Tego typu pracownik musi wykazywać się niezwykle dobrą formą fizyczną.

Zaciekawił Cię opisywany tekst? Jeżeli tak, to sprawdź poza tym szczegóły pod źródłem (http://cdevelopment.pl/stan-surowy/). Poznasz wtedy ponadto dokładniejsze dane wiążące się z omawianą tematyką.

W takiej działalności umiejętności ślusarskie są konieczne.

Ogród z pięknym trawnikiem

Autor: Berlt Watkin
Źródło: https://www.flickr.com
Ślusarz może być zatrudniony w warsztacie przemysłu maszynowego, w warsztacie samochodowym, w fabrykach sanitarnych albo w serwisach renowacji sprzętu domowego. Zarobki ślusarza uzależnione są od typu realizowanej pracy i od budżetu warsztatu, który zatrudnia takiego ślusarza. Pobory ślusarza kształtują się w granicach od 1800 do 3300 złotych. Ślusarz powinien posiadać dyplom, który będzie potwierdzał jego kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu dyplomowi pracodawca posiada pewność, że zatrudnił fachowca, którego nie trzeba będzie uczyć wszystkich czynności. Aby otrzymać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe, trzeba zapisać się na specjalny kurs, który organizowany jest przez policealną szkołę.

Najczęściej twa on 1,5 roku oraz zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Gdy uczeń dostał pozytywny wynik z obydwu tych części, otrzymuje uprawnienia, które zezwolą jemu podjąć pracę jako ślusarz.