Co to są kotary przemysłowe i do jakich celów służą?

przez | 12 lipca 2022
Kotary przemysłowe wykorzystywane są w prawie każdej branży przemysłu. Cechuje je niezwykle dobry stopień izolacji cieplnej i dźwiękowej. Są one odporne na działanie większości kwasów, olejów, zasad i innych preparatów chemicznych.
Stosuje się je do redukowania pylenia, hałasu lub roznoszenia aerozoli oraz oparów.

Tego typu kurtyny przemysłowe spełniają funkcję izolacji linii produkcyjnych i maszyn. Ograniczają skoki temperatury i przeciągi, które są wywoływane wwiewaniem zimnego powietrza. Dzięki nim znacznie prościej jest zachować stałe właściwości różnego rodzaju procesów technicznych. Kurtyny są używane przy oddzielaniu stanowisk roboczych.

Spojrzyj na opublikowany tu (http://www.anotis.pl/oferta/bramy-wjazdowe-panelowe/) artykuł, a z pewnością niezwykle Cię zaintryguje, gdyż znajdziesz tam istotne informacje dotyczące omawianego zagadnienia.

Pełnią także role ekranów ochronnych, powstrzymują iskry i opiłki różnych metali. Chronią skórę oraz wzrok przed zgubnym działaniem promieni, które pojawiają się w procesie spawania. Mają także wpływ na poprawianie komfortu pracy oraz powiększają jej efektywność. Kotary przemysłowe wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki.

Elewacja klinkierowa

Autor: Röben Polska
Źródło: Röben Polska
Pasy tego typu kurtyn przemysłowych charakteryzuje bardzo właściwa izolacyjność dźwiękowa i termiczna. Kurtyny przemysłowe wykonywane są z folii PCV. Dzięki temu, że takie kurtyny są przezroczyste, bardzo łatwo jest nadzorować działającą maszynerię. Dotarcie do maszyny przez pasy nie stanowi najmniejszego kłopotu. Nie trzeba korzystać dodatkowych drzwi, wystarczy przejść przez zasłonę. Wymienione pasy wykonywane są o szerokości do 1 metra. Tutaj należy zaznaczyć, że im większa jest grubość pasów, tym tego typu zasłona w lepszy sposób chroni przed oddziaływaniem hałasu. Tego typu pasy mogłyby mieć szerokość 1 m.

Mogą być oferowane w kolorze czerwonym, zielonym albo mogłyby być przezroczyste. W miejscach o dużym natężeniu iskrzenia wykorzystuje się pasy mające zwiększoną wytrzymałość na działanie ognia.