W jaki sposób powinno montować się listwy przypodłogowe? Jakie są typy montażu? Jaki z nich zastosować?

przez | 9 lipca 2021
Po wielu pracach, kiedy podłogi zostały położone, a ściany pomalowane nadchodzi czas na montaż listew przypodłogowych. Tak właściwie sposobów ich zamontowania jest parę, warto poznać te najbardziej niezawodne.

Listwy przypodłogowe

Autor: Classen
Źródło: Classen
Listwy podłogowe to niezastąpiony sposób łączenia podłogi ze ścianą. Z łatwością zakryją dylatacje, a również wszystkie remontowe niedociągnięcia. A przecież o takie miejsca na styku dwóch płaszczyzn bardzo łatwo. Pozwalają więc w estetyczny i mało inwazyjny sposób ukryć kable, a jednocześnie podkreślają styl jak i charakter wnętrza. Najbardziej popularne są listwy zrobione z płyty MDF, a także klejonki sosnowej, jaka pokryta jest folią dekoracyjną albo też naturalnym fornirem. Najczęściej wykorzystywane są także listwy (polub ten adres: listwy podokienne) wykończone białą okleiną, którą można zamalować na jaki chcemy odcień, a później przemalowywać wielokrotnie jeżeli chcemy zmienić kolor.

Listwy najkorzystniej położyć od razu po skończeniu malowania oraz układania podłogi. Najpopularniejszy sposób montażu polega na przymocowaniu listew do ściany przy pomocy kleju do montażu albo silikonu. Chociaż rozwiązanie to jest niezbyt drogie, to jest niestety mało praktyczne na przyszłość. Przy bardziej znacznym remoncie listwy będziemy musieli oderwać, a to ryzyko, że je uszkodzimy, więc całą montażową pracę będziemy musieli robić od nowa. By ułatwić sobie zadanie, należy użyć gotowy system montażu listew. Przez to nie tylko dobrze założymy je za pierwszym razem, lecz w razie potrzeby błyskawicznie zdemontujemy przed następnym malowaniem albo przeprowadzeniem kabli. Kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z systemu montażowego, pracę możemy rozpocząć, w ten sam sposób jak w przypadku klejenia listew, od dopasowania ich do ściany oraz równego przycięcia.

Trzeba pamiętać, aby na końcach zostawić parę wolnych milimetrów na narożniki. W dalszej kolejności klamry powinniśmy przytwierdzić do ściany, zostawiając między nimi 40-50 centymetrów odstępu. W przypadku krzywych ścian należy rozmieścić je trochę gęściej. Do montażu powinniśmy wykorzystać wkręty oraz kołki rozporowe. Powinno się tak robić ze względu na rodzaj systemu montażu. Po zrobieniu tej części prac możemy wzdłuż ściany poprowadzić przewody, jakie chcemy aby były schowane za listwami. W ten sam sposób pracę powinniśmy wykonać przy montowaniu innych tego typu elementów, jak ościeżnice .

https://www.invado.pl/produkty/oscieznice