Nie od dziś mówi się, że w wielkich aglomeracjach jest głośno — na szczęście wiadomo, jak sprawdzić natężenie hałasu

przez | 2 grudnia 2022
Samo funkcjonowanie w dużym mieście w jakiejś mierze pociąga za sobą zgodę na różnorakie hałasy dobiegające do nas niemal cały czas. Jeśli interesuje nas natężenie hałasu, to da się to zmierzyć.
Jeżeli na przykład mamy dom obok torów kolejowych lub stadionu piłkarskiego, to czasami hałasy dochodzące z tamtej strony mogą nam przeszkadzać.

Osiedle mieszkalne Nasz Gaj w Rzeszowie

Autor: Nasz Gaj Deweloper Sp. z o.o.
Źródło: Nasz Gaj Deweloper Sp. z o.o.
Porównywarka cen mieszkań

Autor: e-deweloprzy.pl
Źródło: e-deweloprzy.pl
Mamy światowe normy hałasu, które stanowią o tym, jak intensywne dźwięki może znieść człowiek bez ubytku na swoim zdrowiu. Wszystko, co przewyższa wskazane normy, nie sprzyja naszemu zdrowiu. Może należałoby wówczas pomyśleć nad przeprowadzką albo nad inicjatywą do władz gminy o zamontowanie paneli akustycznych przy konkretnej ulicy. Do pomiaru niezbędny wydaje się być decybelomierz. To przy jego użyciu ustala się czy hałas jest zbyt kłopotliwy, czy jeszcze jest w normach. Pamiętajmy także o tym, że wytyczne mówią o permanentnych oraz dokuczliwych dźwiękach, a nie rzadkich. Bardzo uciążliwe może być na przykład sąsiedztwo lotniska. W szczególności takiego, które jest znacznych rozmiarów. Wtedy startują i lądują na nim samoloty co kilka sekund. Cały ten hałas, który wtedy panuje, jest na zbliżonym poziomie niemal przez cały dzień.

Wobec tego mieszkańcy przylotniskowych dzielnic zazwyczaj dostają od gminy rekompensatę finansową za trudności powiązane z takim sąsiedztwem. Należy niekiedy z czystej ciekawości wybrać się do władz miasta oraz spytać, czy w naszym regionie były kiedyś prowadzone pomiary hałasu.