Na jakie sprawy należy zwracać uwagę przygotowując szalunek?

przez | 13 lutego 2022
Jest to bardzo ważny składnik w czasie geodezyjnych oraz ziemnych robót. Betonową konstrukcję wylewa się do uprzednio przyszykowanej konstrukcji i rozprowadza się. Możemy ją ponadto wzmocnić zbrojeniem, dzięki czemu okaże się odporniejsza.
Bardzo często materiałem dobieranym na szalunek są drewniane sosnowe deski o grubości min.

szalunek

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.

2,5 centymetra. Są tanie oraz można je wtórnie używać podczas konstrukcji domu. Przy deskowaniu dowolna czynność powinna być wykonywana z dokładnością oraz starannością. Po rozbrojeniu desek oraz usunięciu z nich resztek betonu, mogą użyte być do budowy betonowych schodów czy sztywnego poszycia dachu.

Gdy uznasz, że ten tekst jest interesujący, kliknij na odnośnik do www (http://www.wolplanposadzki.pl/wylewki-sroda-slaska/), który ma fascynujące informacje na opisywany temat – będą one z pewnością interesujące.

Dobrze sprawdzą się także płyty z OSB-3 albo OSB-5 grubości 18 milimetrów. Doskonałym materiałem do szalowania jest też laminowana sklejka, która jest obłożona impregnowanym papierem. Sklejkę po rozszalowaniu możemy wykorzystać do konstrukcji podłogi na poddaszu bądź sztywnego poszycia dachowego. Zastosowanie tego materiału jest proste w montażu. Zazwyczaj jest wykorzystywany do zalewania stropów wykonanych z betonu.

Niezwykle istotna jest odporność szalunku na zawilgocenie. Nie może się zniekształcać, lecz ma zostać geometrycznie stabilny. Z takiego powodu do szalowania zalecane są płyty MFP. Płyty takie zapewniają dużą sztywność oraz małą nasiąkliwość. Zaletą ich jest także łatwość czyszczenia, co umożliwia częste użycie takich płyt. Pamiętać należy o zabezpieczeniu dopiero co stworzonych krawędzi. Możemy to wykonać przez wykorzystanie lakieru lub różnych preparatów zabezpieczających drewno. Dzięki temu płyty po dwudziestoczterogodzinnym kontakcie z mokrym otoczeniem, pęcznieją jedynie do 6 %.

Trzeba mieć w pamięci jedynie, żeby nie wykorzystywać narzędzi, jakie mogą uszkodzić warstwę laminowaną. Do czyszczenia płyt zamiast metalowych narzędzi z ostrymi krawędziami, trzeba używać twardej szczotki ze sztucznego tworzywa.