Jakiego rodzaju drewno wybrać do zrobienia schodów, jeśli chcielibyśmy, żeby wytrzymały długi czas?

przez | 9 lutego 2022
Jeśli decydujemy się na drewniane schody, musimy zastanowić się z jakiego gatunku mają zostać one wykonane.
Jeśli chodziłoby o schody drewniane, to są bardzo gustowne i nadają wnętrzom przytulności i stylu.

apartamentowiec

Autor: Reynaers
Źródło: Reynaers
Najczęściej takie schody dobierane są do budynków jednorodzinnych oraz mieszkań dwukondygnacyjnych. Są one relatywnie lekkie i łatwe w montowaniu. Znakomicie prezentują się w zestawieniu z elementami żelaznymi i ze szkłem.

Jeżeli żywo pasjonuje Cię opisywana w tym artykule kwestia, to poza tym zobacz ofertę na stronie (www.elektryczne.eu/aok/). Z pewnością odnajdziesz tam coś interesującego dla siebie.

Drewno wymaga właściwej pielęgnacji, szczególnie, jeśli schody drewniane są intensywnie użytkowane. W handlu dzisiaj możemy kupić schody przygotowane do zamontowania oraz przygotowywane na zlecenie. Najbardziej popularnym gatunkiem drewna jest dąb. Jest to drewno dość twarde oraz niezwykle odporne na mechaniczne uszkodzenia, na ścieranie i utrzymuje śliczny wygląd na niezwykle długi czas. Jest to jednak materiał dość kosztowny. Jest on dostępny w rozmaitych wybarwieniach, z tego też powodu w łatwy sposób możemy dopasować go do aranżacji domu.

roztocza

Autor: IFTM Internorm
Źródło: IFTM Internorm
barwy

Autor: Fototapeta4u.pl
Źródło: Fototapeta4u.pl
Odmiennym drewnem, z którego wykonywane są drewniane schody jest buk. Jest to drewno twarde, jaśniejsze niż dąb. Jest łatwe w obróbce. Jednak również w wypadku używania dość intensywnego, mógłby się wycierać. Z tego względu trzeba pamiętać o systematycznym zabezpieczaniu schodów z drewna bukowego. Zabezpieczać można tego typu schody np. specjalnymi lakierami. Niezwykle modny na schody drewniane jest również jesion.

Jest to twarde drewno, ale tyczy się to głównie tego o ciemniejszym odcieniu. W wypadku jasnych jesionowych schodów można zauważyć łatwiejsze ścieranie się stopni. Należy zatem chronić je odpowiednimi preparatami.