W jaki sposób zakupić dom na wtórnym rynku, aby remont nie okazał się utrapieniem?

przez | 27 marca 2022
Kupno budynku na wtórnym rynku to zawsze duża niewiadoma. Nawet gdy oferta będzie wymarzona, to może się okazać, iż remont domku będzie utrapieniem i pochłonie olbrzymie środki.
Stąd zanim parafujesz umowę, powinieneś skontrolować techniczny stan domku.

Sugerujemy, na co warto kierować baczność oglądając przeróżne domy na sprzedaż. Co sprawdzić? Od czego rozpocząć? Odpowiedzialność jest ogromna. Jeżeli zdecydujemy się zakupić domek, w którym w przyszłości ujawnią się zakamuflowane wady albo nie spostrzeżemy ich na czas, czekają nas niemałe wydatki. Prosimy posiadacza budynku, aby pokazał nam plan domu. Na jego bazie możesz poznać, jakie wykorzystano konstrukcyjne rozwiązania (jeżeli idzie o fundamenty, mury, sklepienia) oraz półprodukty. W nowszych budynkach nie powinno być ambarasu ze znalezieniem projektu, gorzej bywa ze starszymi domkami. Z drugiej zaś strony, dokumentacja nie świadczy o tym, iż domek był zrealizowany ściśle podług projektu! Rozpatrujemy projekt wyłącznie jako wsparcie w ocenie stanu technicznego budynku.
łazienka

Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com
Kraków

Stwierdźmy, czy konstrukcja jest w należytym stanie. Wypatrujemy rys.

Pragniesz przeczytać inne podobne pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj laserowe cięcie blach, a z pewnością nie odczujesz zawodu.

Takie punkty sygnalizują, że coś złego dzieje się z fundamentem. Co jest powodem pęknięcia ścian wewnętrznych? Powody mogą być rozmaite. Mogło dojść do niego na przykład w skutek nierównomiernego osiadania domku albo uszkodzenia fundamentu. Dokładnie oglądamy także wnętrze domku. Główne niebezpieczeństwo dla domów to wilgoć jak też grzyby.

W którym miejscu poszukujemy? W piwnicy. Tam bez trudu można dojrzeć najczęstsze symptomy – wilgotną posadzkę, łuszczącą się farbę na ścianach jak też wyczuć specyficzny stęchły zapach.