Który sposób grzania budynku wybrać ażeby zaoszczędzić?

przez | 27 marca 2022
Nowoczesne technologie podążają w kierunku oszczędności. Wzrasta także liczba metod na grzanie budynku jednorodzinnego. Jakie ogrzewanie wybrać?
Możesz uznać, że najlepiej ogrzać dom kotłem na drewno bądź tzw.

wykończenie

Źródło: lampyilampki.pl
gruntową pompą ciepła. Jednak wybór nie jest taki banalny. Poza kłopotliwym dla środowiska dymem powinniśmy brać pod uwagę kłopotliwą obsługę, jakiej wymagają kotły kotły przemysłowe na drewno oraz niezbędność monitorowania jego działania. Dla kogoś, kto mnóstwo czasu spędza poza domkiem, może to być wielki ambaras. Ogrzewanie gruntową pompą ciepła jest tak samo niedrogie, natomiast pod względem wygody znajduje się na przeciwległym biegunie. Nie wytwarza ona spalin oraz działa całkiem automatycznie, tak że możemy nieomalże zapomnieć o niej. Tego rodzaju pompa ciepła jest napędzana energią elektryczną, lecz zapewnia ciepło brane ze środowiska – zakumulowane w ziemi, (a zatem osiągalne za darmo) – z tej przyczyny uznaje się ją za urządzenie całkowicie ekologiczne. Niestety, jest również dużo bardziej kosztowna. Oprócz tego jej zainstalowanie wymaga wykonania bardzo problematycznej instalacji potrzebnej do odbierania ciepła z gruntu. Powinniśmy więc rozpatrzeć, czy bez wątpliwości większa wygoda jak też atuty ekologiczne będą warte tychże pieniędzy oraz zachodu.
elektryk

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy też rozważyć kupno kotła na tak zwane pelety (granulat sporządzany z odpadów drzewnych). To paliwo łatwiejsze w przewozie, przechowywaniu jak też użyciu niż drewno opałowe.

Pelety pali się w kotłach ze specjalnie przygotowanymi palnikami a także samoczynnymi podajnikami. Są one droższe od tych na węgiel przynajmniej o kilka tysięcy złotych, jednakże za to są zupełnie zautomatyzowane.