Do jakiego celu mogą być wykorzystywane różnorodnego typu kształtowniki?

przez | 15 lutego 2022
Przy wykonywaniu różnego rodzaju robót budowlanych albo remontowych, jeszcze częściej wykorzystuje się płyty k-g. W handlu istnieją również gotowe systemy, które przeznaczone są do budowania ścian, czy też sufitów lub innego typu konstrukcji w postaci zabudowy suchej.
Warto zatem wiedzieć, jakie istnieją rodzaje takich płyt i także to, jakich wykonanych ze stali kształtowników powinno się używać przy ich montowaniu.

kształtowniki

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Łazienka

Autor: Carl Mattone
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety zaledwie niewielka grupa ludzi posiada świadomość, że normalna grubość profilu powinna liczyć co najmniej 0,55 milimetra. Właściwe mniejsze kształtowniki niestety nie zapewnią wystarczającej sztywności całej konstrukcji, mogłyby także kierować do jej odkształcenia. Profile, które posiadają małą grubość, są niewielkie oraz tym samym nie mogą stanowić należytego podparcia podczas wkręcenia blachowkrętów. Nie stanowią też odpowiednio stabilnych połączeń. Taka konstrukcja jest także w większym stopniu podatna na powstawanie pęknięć i rys.

Z tego też powodu podczas kupowania profili wykonanych ze stali powinno się kupować jedynie te, które są najwyższej jakości. Tylko takie zapewnią bezpieczeństwo i solidność tworzonej konstrukcji. Poza tym bardzo istotnym bodźcem jest także to, aby dobrać odpowiednie typy kształtowników do wybranego typu zabudowy.

Jeżeli wczytujesz się w ten tekst to znaczy, że wątek Cię bardzo zaciekawił – wejdź na odnośnik do strony kołnierze płaskie, a znajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Jeżeli chodziłoby o profile ościeżnicowe, to takiego rodzaju kształtowniki wykorzystywane są w miejscu, w którym w ściankach działowych trzeba umieścić otwory drzwiowe.

Innym zastosowaniem takich kształtowników jest także przykręcanie stelaży mniej typowych konstrukcji. Istnieją także profile naścienne sufitowe, czy też ościeżnicowe. Profile sufitowe są przeznaczone do montowania sufitów podwieszanych.