Każdy blok, który jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, ma posiadać liczniki grzewcze

przez | 4 września 2022
Spora część budynków w Polsce ma przyłącze do komunalnego ogrzewania. Wtedy potrzebne jest, by specjalne liczniki podawały, ile ciepła było zużyte w każdym mieszkaniu.
Zazwyczaj jest tak, że jeden ciepłomierz jest przeznaczony na jedno mieszkanie.

Wystrój

Autor: DA
naprawy

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Wtedy wiemy na 100%, ile zużyliśmy ogrzewania i za tyle uiszczamy opłatę. Jednakże istnieją także tego typu budynki, gdzie licznik ciepła jest jeden dla wszystkich. Wtedy na podstawie trudnych wzorów liczy się to, ile każde lokum powinno zapłacić za ciepło. Jest to wersja mniej sprawiedliwa i przez to coraz więcej wspólnot rezygnuje z tego sposobu. Ciepłomierze z reguły montowane są w podziemnych garażach albo na klatkach schodowych w specjalnych szafkach. Współcześnie zakłada się już takie gabloty, w których są przeźroczyste szybki. To sprawia, że każdy mieszkaniec wie, ile ciepła zużył i nie będzie zdziwiony, jeśli po okresie zimy elektrociepłownia wyśle mu do zapłacenia wyrównanie.

Czy bez efektów chcesz odnaleźć analogiczny wpis? Jeżeli tak, to szczerze zalecam ten tekst (http://www.awarie24h.com/) – to na pewno jest to, czego właśnie teraz potrzebujesz.

Tego typu rozwiązanie minimalizuje również możliwości oszustw czy nadużyć. W sprzedaży są dostępne dwa typy liczników: mechaniczny i ultradźwiękowy. Pierwszy z nich ma kręcący się wirnik, a drugi — mierzy przepływ przy pomocy fal ultradźwiękowy. Jest to rzecz jasna nowocześniejszy sposób, ale oba ciśnieniomierze są tak samo skuteczne.

Pamiętajmy również o tym, że mierniki co jakiś czas powinno się wymieniać. Także instalacji nie powinniśmy się podejmować samodzielnie. Dobrze byłoby do tego typu zadania nająć profesjonalistów.