Czy płyty HIPS mogą być wykorzystywane do produkcji zabawek oraz jakiego rodzaju meble się z nich produkuje?

przez | 13 sierpnia 2022
W reklamie duże wykorzystanie mogą mieć płyty z polistyrenu wysokoudarowego. Jest to modyfikacja PS, która powstaje przez dodanie takiego surowca jak kauczuk butadienowy. Ponieważ polistyren ma wyjątkowe cechy, wykorzystywany jest w przemyśle oraz w branży reklamowej do produkcji kasetonów podświetlanych czy stojaków.

Płyta HIPS jest bardzo lekka i cechuje się niezwykle dobrymi cechami mechanicznymi. Ma olbrzymią wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Płyta nie wymaga wstępnego suszenia i z wielką łatwością można poddawać ją termoformowaniu. Płyty takie można by spawać, sztancować i poddawać różnym obróbkom wiórowym takim jak wiercenie (wiercenie w betonie) czy też frezowanie. Niezwykle często płyt używa się w branży drukarskiej. Mogą służyć jako podkład pod druk laserowy. Sam materiał HIPS stosuje się do produkcji zabawek. Dostępne są płyty lśniące i matowe. Stosowane są wszędzie tam, gdzie są potrzebne najwyższej klasy sprawdzone rozwiązania. W branży spożywczej używane są takie płyty do produkcji palet na wyroby spożywcze. W przemyśle meblarskim wytwarza się z nich meble do szpitala, salonów kosmetycznych czy też np. wkłady do szufladek w meblach biurowych.
przykładowe wnętrze domu

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
materiały
Zaleca się składowanie płyt w pomieszczeniach pozbawionych światła, które chronić będą płyty przed promieniowaniem UV. Płyty HIPS wykazują małą absorpcję wilgoci, zatem trzeba składować je w temperaturze pokojowej do +20 stopni i wilgotności trzydzieści procent.

Płyty takie przechowywać trzeba na płaskiej powierzchni magazynowej, ponieważ nierówne powierzchnie mogłyby prowadzić do zdeformowania składowanych płyt. Palety z tymi płytami powinny być zabezpieczone szczelnie folią, jaka ochroni płyty przed kurzem. Także tego typu folia zabezpiecza efektywnie płyty przed ich zawilgoceniem.