Jakie istnieją rodzaje fundamentów punktowych oraz czym się one cechują?

przez | 10 lutego 2022
Fundament jest podstawą jakichkolwiek domków letniskowych – zarówno w przenośni i dosłownie. W praktyce stosuje się przeróżne typy fundamentów, które mają być podstawą pod tworzoną konstrukcję szkieletową.

fundament punktowy

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com
Fundamenty te różnią się sposobem wytworzenia i oczywiście ceną przygotowania.
Najszybszy w budowie jest fundament punktowy stworzony z bloczków z betonu. Jest także najłatwiejszy spośród tych, które zostaną opisane w niniejszym tekście. Metoda ta polega na przygotowaniu w najważniejszych miejscach przygotowanej powierzchni tzw. bentonitów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można równomiernie rozłożyć wagę struktury. Jest to doskonały sposób, żeby skorygować ewentualne nierówności powierzchni gruntu. Innym rodzajem tego fundamentu jest taki, który jest stworzony z rur szalunkowych. Jest to trochę solidniejszy rodzaj wymienionego wcześniej fundamentu z bentonitu. Jest on dość łatwy i tani w przygotowaniu. Metoda ta opiera się na zagłębieniu w glebie niedrogich kartonowych rur szalunkowych. Nad poziomem ziemi muszą one trzymać równomierny pułap, natomiast w ziemi oczywiście pion. Pewnego rodzaju problemem może być przygotowanie takiego fundamentu, który utrzymuje idealny poziom. Taki rodzaj fundamentu należy zastosować, jeżeli występują znaczne nierówności gruntu lub podłoże ma nieznaną nośność.
Najdroższym, lecz także najbardziej solidnym rozwiązaniem, okazuje się być zbrojona płyta fundamentowa. Sięga ona ok.

Zaabsorbował Cię ten tekst? Jeśli tak, to sprawdź ponadto ten świetne źródło (https://spoiwex.pl/). Przekonaj się, to również będzie dla Ciebie godne uwagi.

20 albo 30 centymetrów wgłąb gruntu, zatem jest to w rzeczywistości zbrojona wylewka.

Ogromną zaletą wynikającą z użycia tego typu płyty jest niezwykle znaczna stabilność konstrukcji, która jest na niej postawiona. Kolejną zaletą jest szybkość przygotowywania – płyta jest przygotowana po jedynie siedmiu dniach. Mankamentem jest z kolei brak możliwości własnoręcznego jej przygotowania.