Z jakiego powodu należałoby wykorzystywać regranulat styropianowy zamiast płyt czy też wełny mineralnej?

przez | 9 lutego 2022
Wykonywanie ocieplenia budynku jest niezwykle ważną kwestią tak w przypadku nowo powstałych, jak i remontowanych domów. Taką czynność można by wykonywać za pomocą różnorodnego typu surowców, jednak w niektórych miejscach jest to niezwykle trudne.
Należy pamiętać, że wymagane jest zachowywanie ciągłości izolacji termicznej, a to nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu płyt czy wełny mineralnej.

Przeważnie w takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regranulat styropianowy. Jest to doskonały sposób na docieplanie trudno dostępnych miejsc poddaszy czy stropodachów. Takie granulaty stosowane są także przy wypełnianiu pustych przestrzeni w takich miejscach jak ściany warstwowe. Taki styropianowy granulat zazwyczaj może stanowić powłokę drewnianej posadzki lub sufitu.

Zaintrygował Cię nasz tekst? Wystarczy kliknąć w poniższy link i można zobaczyć także (www.tarasfactory.pl/oferta/elewacje/refleksole/) kolejne nasze posty. Mamy nadzieję, że też przypadną Ci do gustu.

Tego typu surowce jak płyty albo maty mają nieco większy parametr przewodzenia ciepła, zatem trzeba go tworzyć trochę grubszą warstwą. Przykładowo 20 centymetrowej grubości płyta styropianowa posiada współczynnik wynoszący 0031 W/(m K), należałoby zastosować granulat o grubości 26 cm. Miałby on współczynnik równy 0043 W/(m K). Jest to jednak lepsze wyjście, gdyż może bardzo szczelnie wypełnić wszelkie zakamarki.

wizja - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
domu

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Sposób układania tego granulatu wygląda nieco inaczej niż w wypadku takich surowców jak choćby maty. Stosowane jest do takiego celu specjalistyczne urządzenie, które tego typu regranulat wdmuchuje. Daje to zatem możliwość uformowania dowolnej grubości takiej izolacji. Jeżeli docieplany jest nowo powstały budynek, zazwyczaj robi się to, kiedy ma on stan zamknięty.

Wdmuchiwanie granulatu jest o wiele szybsze niż układanie płyt czy też mat. Ten materiał nie jest także składowany na terenie budowy, gdyż jest dostarczany przez ekipę, która będzie wykonywać taką termoizolację.