Co to jest doświetlenie żarówkami ledowymi?

przez | 7 czerwca 2022
Oświetlenie żarówkami produkowanymi na bazie techniki LED z wolna opanowuje oświetleniowy rynek globalny. Nawet takie jednostki jak Philips czy General Electric przyznają, iż za dziesięć do piętnastu lat żarówki ledowe będą stanowić nie 5% jak to ma miejsce dziś, ale nawet 95% obrotu biznesów związanych z oświetlaniem.

Diody LED

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Doświetlenie LED ma dzisiaj nader wielofunkcyjne funkcje. Zaczynając od oświetlania budowli, przez iluminacje a także dekorację wnętrz, do latarek oraz tablic reklamowych. Poszczególne rodzaje żarówek diodowych rozróżniamy po ich oznaczeniach literowo-numerycznych na przykład, żarówki led gu10, gdzie litery oznaczają rodzaj mocowania a liczba oznacza jego rozmiar.

Dobrodziejstw płynących z wykorzystywania doświetlenia ledowego, także żarówek diodowych jest dużo. Z pewnością żarówki ledowe są dzisiaj w najwyższym stopniu proekologicznym sposobem doświetlenia. Mogą być używane zarówno w środku, jak i zewnątrz budynku.

Ten artykuł, który teraz czytasz posiada fascynujące dane, lecz jeśli chcesz zdobyć zbliżone wiadomości na opisywany wątek, to sięgnij po źródło (https://www.arapneumatik.pl/k-267-szybkozlaczki-pneumatyczne-rectus-seria-typ-24-dn-5-5).

Są one dziesięciokrotnie bardziej oszczędne niż tradycyjne żarówki, natomiast dwukrotnie bardziej od energooszczędnych świetlówek, wskutek tego są one coraz częściej spotykane w polskich mieszkaniach.

Poza tym, diody LED są bardzo odporne na chwiejne sytuacje pogodowe oraz uderzenia, dlatego mogą być używane w wielu przeróżnych lokalizacjach. Żarówki LED są niegroźne dla zdrowia naszych oczu. Do tego żarówki takie nie męczą oczu, oraz nie mają negatywnego oddziaływania na nastrój, bowiem nie nie mają tutaj miejsca oscylacje ani promieniowanie ultrafioletowe. Żarówki LED praktycznie wcale się nie nagrzewają, stąd m.in. ich odporność.

technologia LED

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki Diodowe pracują około czterdzieści pięć tysięcy godz., przy czym częstokrotne włączanie i wyłączanie nie obniży ich „życia”, lecz sprawność świecenia żarówki ledowe z biegiem czasu ulega zmniejszeniu, po blisko 30 tysiącach godz. pracy ilość wysyłanego światła maleje o 1/2.

Jeżeli zdecydujemy się używać diod, musimy koniecznie zabezpieczyć lampy niskonapięciowymi zasilaczami, albowiem są one nieodporne na skoki napięcia. Diody LED są fabrykowane w różnych kolorach, a światło jest w dowolny sposób formowane, co daje bezgraniczne opcje ich wykorzystywania.

W obecnych czasach żarówki Diodowe robione są dla każdych najbardziej popularnych gwintów opraw. Rodzaj trzonka żarówki ledowej rozpoznajemy po literowo-cyfrowych oznaczeniach przykładowo żarówki led gu10. Cena żarówek diodowych jest współmierna cenom żarówek energooszczędnych. Przewiduje się, że staną one coraz powszechniej dostępne.