Co stosuje się przy układaniu chodnika i w jaki sposób się to robi?

przez | 6 lipca 2022
Jednym z najbardziej popularnych surowców wykorzystywanych do układania nawierzchni chodników czy podjazdów przy garażu, są małe betonowe kostki, które mogłyby mieć różną wielkość, kształt czy też nawet barwę.

Takie cechy mogą pozwolić na dostosowanie nawierzchnie np. chodnika do formy architektonicznej okolicznych budynków oraz ogólnie otoczenia takiej nawierzchni.
Bardzo istotnym czynnikiem jest też mały stopień trudności tworzenia czy też remontu tego typu nawierzchni. Te, które są wykorzystywane głównie dla ludzi mogłyby być układane przy wykorzystaniu kostki o grubości 6cm. Jeśli natomiast obciążenia są większe, kostka brukowa powinna posiadać grubość 8 lub nawet 10 centymetrów. Może być ona wykorzystywana na powierzchni o jakiejkolwiek wielkości i nie będzie to miało wpływu na brak konieczności robienia dylatacji. Trzeba jednak mieć w pamięci, że pomimo faktu, że np. deptak z kostki brukowej dobrze przepuszcza wodę opadową, należy jednak zagwarantować możliwość jej szybkiego spłynięcia z nawierzchni. Najbardziej łatwym na to sposobem byłoby nachylenie płaszczyzny w kierunku najbliższego nieutwardzonego gruntu.
łazienki

Autor: shay coh
Źródło: www.flickr.com

kostka brukowa

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o prace wykonywane podczas jej układania, można dzielić je na parę etapów. Początkowym krokiem jest wykonanie zagłębienia, czyli tzw. korytowanie. Kolejnym krokiem jest ewentualnie montaż odwodnienia. Trzecim stadium jest układanie krawężników oraz wykonanie stabilizującej grunt podbudowy czy też warstwy podkładowej.

Szalenie ciekawym wydał Ci się ów post i podane w nim treści? To świetnie! Wejdź w ten link i przeloguj się na następny adres www (https://mcalpine.pl/nasze-produkty/syfony-brodzikowe-prysznicowe-odplywy/).

Zastosowanie instalacji odwodnieniowej mogłoby być wymagane w czasie układania kostki brukowej na stosunkowo dużych powierzchniach.

Niestety najczęściej uniemożliwia to zastosowanie spadku w oczekiwaną przez wykonawców stronę. Innymi słowy możliwość odprowadzania wody zazwyczaj jest zależna od konkretnych warunków wodno-gruntowych, stopnia wypoziomowania wody gruntowej lub stopnia nasiąkliwości ziemi.