Jakie gatunki drewna są zazwyczaj stosowane do konstrukcji schodów?

przez | 9 lutego 2022
Schody są poniekąd wizytówką domu. Jeśli są drewniane, dodają domowi szyku i wytworności. Hipotetycznie mogą być wykonane z każdego typu drewna, przy czym unika się stosowania bardzo miękkiego drewna z sosny i wrażliwego na zawilgocenie z buku.
O wiele korzystniejszym wyjściem okazałyby się twarde rodzaje drewna, np.

dąb, jesion albo nawet drewno pochodzące z tropikalnych rodzajów drzewa. Ponadto gdy fachowcy montują schody drewniane, zawsze zabezpieczają je m.in. lakierem, który podwyższa wytrzymałość na ścieranie. Wybierając konkretny gatunek drewna nie ma konieczności szukać tego, który kolorystycznie pasuje do podłogi panele winylowe wrocław z drewna. Lepszym rozwiązaniem jest, żeby kolor drewna użytego przy budowie schodów nieco kontrastowało z kolorem podłogi. Jeszcze jedną zaletą wynikającą z zastosowania takiego rodzaju schodów jest to, że są one łatwe w montowaniu oraz są do nabycia w całej palecie wykończeń. prezentują się znakomicie również z elementami z metalu, jak i ze szkłem. Oczywiście tego typu schody, jeżeli tylko są zainstalowane w miejscach, gdzie jest spore natężenie ruchu, muszą być tym bardziej poddawane czyszczeniu.

inspiracja

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl
Wybór odpowiedniego gatunku drewna może mieć olbrzymią rolę, gdyż jest to element, który musi służyć długie lata. Należałoby zatem zapłacić nieco więcej za dobry gatunek drewna, niż później żałować zbyt szybko podjętej decyzji. Dobre drewniane schody powinny być w jak najwyższym stopniu wytrzymałe na ścieranie.

Jakiegoś rodzaju zaletą może być to, że takie schody montuje się na późniejszym etapie budowy budynku, więc mamy trochę więcej czasu na odnalezienie odpowiedniego wyjścia.