Co jest ciekawą alternatywą dla ogrodzeń wykonanych z kamienia?

przez | 24 maja 2022
W czasie budowy budynku, należy pamiętać również o ogrodzeniu własnej nieruchomości. Jest to równie ważne, co choćby wybór materiałów wykorzystanych przy budowie samego budynku.

Właściwy wybór nie zawsze jest jednak prosty, ponieważ jest dużo surowców, jakie mogą być wykorzystane do tego celu.

technologie

Źródło: atende.pl
Dużą wagę odgrywają (jak zawsze) przeznaczone na to fundusze. Jednym z najtańszych rozwiązań jest zwykła siatka. Nie może wyglądać ona jednak zbyt reprezentacyjnie. Podobnie ta kwestia wygląda w przypadku drewna, choć tu można stosować model artystyczny. Pewny konsensus mogą stanowić ogrodzenia, które mają murowaną (np. białego koloru) podstawę i czarne metalowe słupki. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie, ale i niezwykle eleganckie. Jeśli jednak mamy na taki cel odpowiednio duży budżet, moglibyśmy wybrać wykonanie muru kamiennego. Jest to niezwykle mocny materiał, co jednak znajduje potwierdzenie w jego dosyć niemałej cenie. Kamienie, które można zastosować do budowy (sprawdź firma budowlana Wrocław na olszewscy.org.pl) takiego ogrodzenia to m.in. sjenit, porfir czy też kwarcyt. Niestety cena to nie jedyny minus, gdyż surowiec ten jest także stosunkowo skomplikowany w obróbce.
Do plusów tego rozwiązania, poza wspomnianą twardością, można by także zaliczyć to, że wymienione wyżej rodzaje posiadają przeróżne kolory. W połączeniu z ich chropowatością sprawia to, że znakomicie nadadzą się do dekorowania nie tylko domów, lecz także ogródków.

Dla osób, które posiadają nieco mniejszy budżet, ciekawą alternatywą mogą być gabiony, czyli stalowe siatki zawierające kamienie. Niezwykle znane są również ogrodzenia wykonane po części z cegły, a do pewnego stopnia z metalu.