Bum mieszkaniowy – kiedy możemy się go spodziewać?

przez | 6 października 2022
W ostatnich latach obserwowaliśmy na rynku nieruchomości wyraźny wzrost. Podaż znacząco jest wyższa niż popyt i prowadzi do częstych inwestycji deweloperskich. Sytuacja ta owocuje także wyraźnym wzrostem ceny mieszkań.

Wrocław

Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com

Obniżka stop kredytowych, która od 2012 roku ciągle nasila się spowodowała wzrostu zdolności kredytowej Polaków. Już w 2014 roku zdolność kredytowa gospodarstw domowych wzrosła 56 procent. Wpływ na to mają strategia rządową oraz coraz bogatsze portfele Polaków. Nie bez znaczenia jest także stabilna polityka na rynku nieruchomości.

Negatywnie na popyt mieszkaniowy może oddziaływać podwyżka wkładu własnego kredytów. Od stycznia obecnego roku wynosi on 15 procent, w przyszłych latach ma sięgnąć nawet dwadzieścia procent. Rekomendacja “S” udzielana przez banki nie może wynosić więcej niż 85 procent, to za pomocą wyjątkowych procedur, takich jak ubezpieczenie wkładu własnego można dostać 90 procentowe wsparcie finansowe. Część banków już wcześniej wykorzystywało takiego gwarancji. Jest zatem kwestią relatywną na ile wzrost wkładu własnego faktycznie spowolni sprzedaż nieruchomości.

Głównie w dużych miastach odczuwalny jest tzw. boom mieszkaniowy. Można tu wskazać szczególnie Wrocław. Rynek deweloperski wzrasta tam szczególnie. Już samo wpisanie w wyszukiwarce internetowej wyrazów: „nowe mieszkania Wrocław” pozwala uzyskać ogromną liczbę wyników jak . Nie jest to oczywiście domena Wrocławia, ale dotyczy również do innych miejscowości.

Wrocław nocą

Autor: Maciek Lulko
Źródło: http://www.flickr.com

O nadchodzącym boomie są ślepo przekonani deweloperzy, którzy budują bardzo intensywnie i nieustannie otwierają nowe inwestycje. Silnikiem napędowym rynku deweloperskiego jest także program Mieszkanie Dla Młodych. Jesienią ubiegłego roku zanotowano rekordowa liczbę wniosków. Pomoc udzielana w oparciu o program rządowy jest atrakcyjny dla młodych, choć często stawiają oni na mieszkania z rynku wtórnego.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeśli tak, to odwiedź źródło automatyka do bram warszawa a odkryjesz tam interesujące informacje, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Czy nadchodzący czas dla rynku nieruchomości rysuje się tylko w jasnych barwach? Czas zweryfikuje. Bardzo dużo jest uwarunkowane od wyników akcji kredytowej i sposobu działania potencjalnych kredytobiorców na wzrost wkładu własnego. Pierwsze skutki będzie można odnotować już w okresie zbliżających się miesięcy, dogłębną analizę warto zachować do końca roku.