Chryzantemy ogrodowe: jedne z niezwykłych roślin, jakie aktualnie można mieć w ogrodzie

przez | 9 lipca 2021
Wśród roślin kwitnących jesienią w naszych ogródkach swoją urodą wyróżniają się chryzantemy. Dostępne w bardzo bogatym wyborze kolorów, z różnymi kształtami kwiatostanów znacznie częściej kupowane są nie tylko z okazji Wszystkich Świętych, ale dekorujemy takimi kwiatami także swoje balkony i tarasy.

Chryzantemy ogrodowe popularnie zwane będą złocieniami. Chryzantemy ogrodowe wyróżniają się generalnie bardzo długim okresem kwitnienia, odpowiednio pielęgnowane będą bardzo obficie kwitły aż do przyjścia pierwszych mroźniejszych dni. Niezależnie od odmiany charakterystyczne dla tego typu roślin są ząbkowane liście w kolorze ciemnozielonym. Poprzez prace hodowlane udało się wyhodować chryzantemy o pojedynczych, całkowitych lub półpełnych kwiatostanach. Uprawa chryzantem, zwłaszcza takich ,których przeznaczenie to kwiaty cięte powinno znajdować się w szklarniach – www.chryzantemy.pl/. Ale bogaty wybór różnych gatunków powoduje, że uprawa chryzantem możliwa jest także w ogródkach. Będzie to możliwe poprzez to, że wyhodowane zostały specjalistyczne odmiany ogrodowe. Pośród chryzantem ogrodowych wyróżnić możemy dwie odmiany: chryzantemy na jeden rok i wieloletnie.

kwiaty

Autor: Raquel Gálvez
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy rabatowe, tak więc te, jakie można hodować przy gruncie będą to rośliny w całości lub częściowo odporne na niższe wartości temperaturowe. W uzależnieniu od odmiany pierwsze kwiaty chryzantem rabatowych zakwitają już w lecie. Miejsce, w którym będą rosły musi być słoneczne – kliknij tutaj. Chryzantemy ogrodowe należy umieszczać w gruncie w miesiącach wiosennych, gdy mamy pewność, iż nie pojawią się już wiosenne spadki temperatur. Sadzimy je na urodzajnej i przepuszczalnej ziemi. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiały po około czternastu dniach od sadzenia przycinamy sadzonkom wierch pędów.

Kiedy rośliny zaczną zawiązywać pąki kwiatowe należy rozpocząć ich nawożenie. Proces nawożenia wykonuje się raz na dwa tygodnie. Kiedy zauważymy, iż pączki będą się delikatnie wybarwiać, trzeba wówczas zrezygnować z dalszego nawożenia roślin. Chryzantemy zimujące w glebie musimy stosownie dostosować do nadejścia zimowej pory. Po pierwszych przymrozkach ich pędy musimy przyciąć oraz zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*