W jaki sposób poprawić bezpieczeństwo na drodze?

przez | 24 marca 2022
W Polsce z roku na rok przybywa spora ilość samochodów. Standardem powoli jest sytuacja, gdy w danej rodzinie posiadamy nie jeden a dwa samochody. W związku z tym rośnie ruch na drogach. Pocieszającym jest jednak fakt, że przybywa także coraz większa ilość zaawansowanych technologicznie tras oraz autostrad, jakie dzięki odpowiedniej technice budowy a także dobremu oznakowaniu zwiększają nasze bezpieczeństwo.

oferta odblasków na drodze

Autor: Doug Kerr
Źródło: http://www.flickr.com
Niezwykle istotną kwestią jeżeli chodzi o przygotowanie nowoczesnej, w pełni bezpiecznej drogi szybkiego ruchu jest właściwe jej oznakowanie. Różnego rodzaju znaki poziome i wertykalne pomagają nam w orientacji oraz informują o poleceniach i organizacji jazdy. Zarządcy oraz konstruktorzy autostrad w dalszym ciągu jednak próbują nowych rozwiązań, które w jeszcze większym stopniu przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednym z przykładowych rozwiązań jest PEO a więc Punktowy Element Odblaskowy. Są to detale, które obok sprawy bezpieczeństwa dba również o właściwą rozplanowanie ruchu.

Elementy odblaskowe na drodze (szczegóły pod tym łączem: nawierzchnia żwirowa) w niezwykle widoczny sposób pomagają wydzielić pas jazdy bądź też zaznaczyć punkty , które są mało bezpieczne na drodze. Co ważne, te wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych elementy są pomocne szczególnie w nocy przy doświetlaniu przejść dla pieszych. Użycie konkretnych kolorów w PEO ułatwia również odnalezienie się na drodze w ciągu podróży – białe odblaski mogą bowiem wskazywać np. krawędź jezdni natomiast pomarańczowe inny jej fragment – strona www. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest na pewno fakt, iż elementy te są produkowane w różnych wielkościach i kształtach.

Elementy odblaskowe na drodze to element obowiązkowy każdej nowej drogi, jaka chce spełniać standardy bezpieczeństwa. Ciężko bowiem jest sobie pomyśleć o nowoczesnych drogach bez tych odblasków. Muszą być trwałe oraz odpowiednio wykonane. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj tworzywo sztuczne, ceramikę także metal. Wszystkie te elementy musi cechować odpowiednia trwałość oraz wytrzymałość na zmienną pogodę. W tym momencie mamy do wyboru naprawdę szeroką gamę PEO – od prostych, plastikowych elementów, które odbijają światło po zaawansowane urządzenia wyposażone w diody LED i które są zasilane energią słoneczną – czytaj tutaj. Najważniejsze jednakże jest to, iż wszystkie one polepszają nasze bezpieczeństwo w trakcie podróży zwłaszcza w trakcie nocy, począwszy od tych znajdujących się w mieście po długie drogi szybkiego ruchu i drogi krajowe.