Czy inwestycja w nieruchomość jest zawsze bezpieczna?

przez | 2 czerwca 2022
Uważa się, że lokata kapitału w nieruchomości jest zawsze strzałem w dziesiątkę. Jednakowoż różnie z tym bywa. Myśląc o zakupie gruntu, mieszkania i domu jako inwestycji, powinno się pamiętać o paru ważnych rzeczach.

cegła

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Drzwi PASSO Alto

Autor: POL-SKONE
Źródło: POL-SKONE
Inwestycja nieruchomość pozbawia nas gotówki w kieszeni. Posiadanie nieruchomości oznacza ograniczenie środków, którymi można dowolnie dysponować. Z tego powodu niełatwo jest zareagować na zmiany rynkowe i w wartości posiadanego przez nas obiektu. Można jedynie przewidywać, czy nieruchomość będzie zyskiwać na wartości, czy jej wartość spadnie. Podobnie jest z apartamentami na wynajem – to czy ceny wynajmu będą rosnąć, zależy od mnóstwa czynników, na które nie możemy wpływać. Stopa zwrotu z zakupu mieszkania przeznaczonego na wynajem nie jest sporo większa niż ta w przypadku lokat. Inwestycja może zwrócić się zatem dopiero po wielu latach. Kupując nieruchomość, trzeba także wiedzieć, że opieka nad nią łączy się z nakładami.

Czy uzupełniające treści dotyczące omawiany tutaj kwestii będą dla Ciebie wartościowe? Jeśli tak, kliknij ten odnośnik – to wiarygodne omówienie (https://smartblinds-shop.eu/).

Koszt remontów, a nawet koszenia, są czymś, czego nie można pomijać się w swoich założeniach. Mogą przecież znacząco obniżyć stopę zwrotu.

Powinno się pamiętać też pod uwagę to, że na rynku nieruchomości pieniądze można lokować bezpieczniej lub z większym ryzykiem. Kupno dworku na Dolnym Śląsku z myślą o otwarciu hotelu niesie może szanse na wyższy zysk, łączy się jednak z większym ryzykiem niż kupno kawalerki na wynajem. Nawet najlepszy pomysł na biznes może nas rozczarować.
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy jest się przekonanym do decyzji o inwestycji w nieruchomość, warto również przemyśleć inwestycję w obiekty trochę mniej oczywiste niż mieszkania i ziemia. Kupno biura pod wynajem albo części własności w nieruchomości, która już funkcjonuje i np. hotelu czy biurowca, jest niebanalnym i nieczęstym zagraniem.

Chociaż jest ono trochę ryzykowne, sama idea sprawdziła się już w wielu miejscach na świecie. Inwestorzy z całego świata mają coraz więcej pomysłów na to, jak inwestować duże i mniejsze pieniądze w nieruchomości tak, żeby ich dochód był jak najwyższy.