Polecane metody gęstnienia gruntu

przez | 2 czerwca 2022
Każdy obiekt jest tak solidny jak jego fundamenty. Aby móc postawić fundament trzeba najprzód zbadać grunt. Informacje, które uzyskamy po obadaniu gruntu zapewnią nam określenie obciążeń, co następnie jest podstawą do odpowiedniego zaprojektowania fundamentu budynku

.

Jednak zdarzają się grunty, które są mało spoiste lub słabe. Posadowienie domu na takim terytorium możliwe jest po poprzednim wzmocnieniu. W zależności od rozmiarów budowli i obciążeń, które wywiera na grunt, wykorzystuje się rozmaite metody wzmocnień.
Stabilizacja gruntów za pomocą ubijania- stabilizacja gruntów. Najłatwiejszym sposobem wzmacniania gruntów piaszczystych, pod małymi oraz lekkimi budynkami, jest moczenie gruntu niedużą ilością wody oraz ubijaniu go ubijakami maszynowymi lub ręcznymi. Jeżeli nośność gruntu jest zbyt mała, a wypływa ona z wilgoci gruntu, to można gęstnieć go żwirem lub drobnymi kamieniami bitymi warstwami. Zagęszczając tym sposobem grunt nadzwyczaj bagienny, trzeba zrealizować ścianki szczelne wokół zagęszczonego obrębu.
wytrzymałość

Źródło: pixabay.com

Iniekcje z zaprawy cementowej. Beton bądź inne spoiwa budowlane świetnie nadają się do gęstnienia gruntu- Spoiwex. Słabe podłoża sypkie można zagęścić zastrzykami z zaprawy cementowej.

Pragniemy zaprezentować Ci kolejny tekst na podobny temat. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba. Wejdź w link – w nim czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie.

Do tego celu wbija się na stosowną głębokość w grunt stalowe rury, do jakich rurami gumowymi wprowadza się pod dużym naporem ciekłą zaprawę cementową. Zaprawa owa wypełnia powierzchnie międzycząsteczkowe w podkładzie, powiększając jego szczelność a także trwałość

.
W podobny sposób wzmacnia się podłoża metodami chemicznymi, wdrażając do podłoża związki zawierające szkło wodne bądź polimery.
Wzmacnianie gruntu strategią Jet Grounting. Metoda polega na bełtaniu gruntu z zaczynem równoważącym wtłaczanym strumieniowo pod dużym naporem.