Jak oświetlić mieszkanie

przez | 9 czerwca 2022
Gra światłem dopełnia kompozycję pomieszczenia i decyduje o jego stylizacji. Zmyślnie rozlokowane lampy zaowocują tym, że poczujemy się dobrze w swoim lokum. Nie są w stanie zgasić pokoju, ale je podkreślić. W jaki sposób wybrać oświetlenie?

Każde wnętrze wymaga zróżnicowanego sposobu na skomponowanie oświetlenia. Lampy podłogowe, kinkiety (polecamy nowoczesne plafony do salonu) czy lampy sufitowe – to powszechny dylemat, związany z aspektem aranżacji wnętrz. Po pierwsze warto podjąć decyzję o rodzaju oświetlenia.

Tanio i energooszczędnie

Przez ostatnie 10 lat sposoby oświetlania zupełnie uległy zmianie, jednak nie wszyscy jeszcze zaprzestali stosowania klasycznych żarówek. Dzisiejsze żarówki energooszczędne pozwalają na realną oszczędność niemal do 80% energii. Poza tym coraz bardziej popularne robi się oświetlenie LED, które do niedawna nie było dostępne dla wszystkich. Klasyczne lampy funkcjonują więc teraz dzięki zastosowaniu najnowszej techniki. Przytulna sypialnia

Sypialnia stanowi miejsce wytchnienia, stąd oświetlenie powinno mu sprzyjać. Światło nie może okazać się za silne i warto pomyśleć o zdecydowaniu się na sufitowe oświetlenie. Kryształowe lampy zaakcentują łagodne pomieszczenia w starym stylu. Jeżeli to zdecydowanie stylowe łóżko i gustowny żyrandol będą charakterystycznymi szczegółami pokoju sypialnego, unikniemy kiczu. Z kolei nocne lampki tuż przy łóżku wydają się idealnym rozwiązaniem dla fascynatów ciekawej lektury tuż przed zaśnięciem.

Galeriaoswietlenia.pl - oświetlenie nowoczesne

Źródło: Galeriaoswietlenia.pl

Jeśli w pokoju sypialnym urządzone jest ponadto miejsce pracy, konieczne wydają się lampy biurkowe. Punktowe doświetlenie małego stolika to najwygodniejszy pomysł , aby ułatwić sobie pracę.

W kuchni i w salonie

Jeśli chodzi o pomieszczenie kuchenne, trzeba zastanowić się nad oświetleniem punktowym. Samotna lampka u powały nie okazuje się wystarczająco wygodna, ze względu na to, że nie oświetla miejsc znajdujących się pod innymi elementami wystroju.Współczesne żarówki halogenowe zainstalowane w suficie lub pod szafkami wprowadzają atmosferę, ale z drugiej strony pozwalają na swobodne przygotowywanie dań.

Salon można oświetlić kilkoma ładnymi kinkietami. Nie może też zabraknąć odpowiedniej lampy tuż przy kanapie. Ostatecznie to wnętrze do zapraszania przyjaciół, zatem światło nie może okazać się zbyt mocne. W przypadku gdy pokój dzienny jest w tym samym czasie jadalnią, warto obrócić światło w kierunek stołu.