Jakie rodzaje drewna wykorzystuje się do wykonywania drewnianych schodów?

przez | 17 czerwca 2022
Nasza ojczyzna jest jednym z głównych producentów najlepszej jakości materiałów wykonanych z drewna w całej Europie. Nic dziwnego, przecież drewno jest polskim dobrem narodowym, a jednocześnie niezwykle solidnym materiałem, który nadaje ciepło niejednemu wnętrzu.
Z tego też powodu przy planowaniu budowy domu, warto wziąć po uwagę ten akurat materiał, gdy nadejdzie moment, kiedy będziemy decydować o tym, jakie chcielibyśmy posiadać w nim schody.

Warto wiedzieć, że schody drewniane produkowane są zazwyczaj z jednego z tego typu rodzajów drzewa jak jesion czy też buk. Warto także pamiętać, że schody wyprodukowane z drzewa mają wiele interesujących cech, które wyróżniają je od schodów, które były stworzone z odmiennych surowców. Przede wszystkim chodzi tutaj o solidność takiego materiału. Jeżeli schody zostały zrobione z właściwego pod względem jakości drewna, to mogą wytrzymać nawet setki lat. W najwyższym stopniu sugerowane jest drzewo dębowe, które określane jest jako najbardziej luksusowe, a przez to najbardziej kosztowne. Jest tak dlatego, że drewno (tanie maszyny stolarskie) dębu jest niezwykle twarde oraz niezwykle wytrzymałe na starcie.
Oświetlenie ogrodowe

Autor: Ikea
Źródło: Ikea
biurko lekarza

Źródło: pixabay.com
Osoba niepełnosprawna

Autor: Erich Ferdinand
Źródło: http://www.flickr.com
Równie dobrym gatunkiem drzewa jest jesion. Jest to dosyć twarde, jednak zarazem dość elastyczne drzewo. Ciekawą nowinką mogłoby być to, że jesion ciemny jest nawet w większym stopniu wytrzymały na ścieranie niż dąb. Jesion występuje w 16 wersjach, zatem byłoby z czego wybierać.

Interesującą alternatywą byłyby schody drewniane zrobione z drzewa orzecha włoskiego. Im jest ono bardziej stare, tym jest ciemniejsze. Trzeba jednak mieć w pamięci, że o drzewo orzechowe należy starannie troszczyć się poprzez często wykonywane polerowanie.